Latvijas Futbola federācijas (LFF) sagatavotie metodiskie materiāli treneru apmācībai.

​5-8 GADI

Lielākajai daļai jauno futbolistu šajā vecumā sākas pirmie soļi futbolā. Lai tie būtu pareizi liela nozīme ir trenerim, viņa pielietotajām metodēm un mākai darboties ar jaunajiem futbolistiem. Īpaši svarīgi ir, lai jaunais futbolists pēc iespējas vairāk darbotos ar bumbu. Jāatcerās, ka tas, kas labi der vecākajās grupās nevienmēr būs labs arī jaunākajās. Bieži vien treneri savā darbā izmanto pārāk sarežģītus vingrinājumus, pārāk ātri sāk tehnisko elementu apmācību, kas sākotnēji dod rezultātu, bet vēlāk izpaužas negatīvi. Bieži vien jaunajam futbolistam zūd motivācija trenēties. Jāsaprot, ka organisms vēl tikai attīstās, tāpēc trenerim ir jābūt ļoti uzmanīgam, lai jaunais futbolists nesatraumētos, lai neveidotos stājas deformācijas vai kādas citas kaites. Jāatcerās, ka ir jāievēro pakāpenība. Jāsāk ar pašu vienkāršāko, elementārāko.

Tāpēc Latvijas Futbola federācijas Sporta tehniskā daļa rekomendē treneriem darbā ar jaunajiem futbolistiem, pēc iespējas vairāk izmantot dažādas jautras un interesantas rotaļas, spēles un vingrinājumus ar kuru palīdzību ir iespējams attīstīt un pilnveidot viņu prasmes un spējas.

Šeit piedāvātās spēles, rotaļas un vingrinājumi ir domāti 5 – 8 gadus veciem futbolistiem. Tie labi noderēs treniņa sākumā, galvenajā daļā vai beigās. Šīm spēlēm, rotaļām un vingrinājumiem treneri var izdomāt dažādas, variācijas, kā arī piemērot savām vajadzībām, kas jaunajiem futbolistiem nāks tikai par labu. Arī vecākajām grupām šīs spēles, rotaļas un vingrinājumi būs piemēroti un liksies jautri un interesanti. Līdz ar to jaunie futbolisti būs priecīgi par treniņos pavadīto laiku, gūs pozitīvas emocijas un labprāt nāks uz treniņiem.

9-12 GADI

Šis LFF izstrādātais materiāls palīdzēs treneriem darbā ar 9-12 gadus veciem bērniem. Šīs spēles, rotaļas un vingrinājumi labi noderēs treniņu procesa organizēšanā un treniņu vadīšanā.

Pirmajā daļā mēs devām nelielu ieskatu, kā strādāt ar bērniem 5-8 gadu vecumā, kam pievērst galveno uzmanību un kādus paņēmienus izmantot treniņos. Šajā daļā būs jau sarežģītāki vingrinājumi, tomēr joprojām jāatceras, ka primārā ir bērna veselība, tāpēc trenerim jābūt uzmanīgam ar slodzēm, svarīgi ir arī, lai treniņi būtu interesanti un sagādātu bērniem prieku. Arī šajā posmā svarīgas ir dažādas spēles un rotaļas, kas labi noder treniņa sākumā, iesildot grupu, vai treniņa beigās. Šis vecumposms ir ļoti pateicīgs, lai attīstītu dažādas fiziskās īpašības un nevelti tiek dēvēts par „zelta vecumu”. Ļoti labi attīstāms ir ātrums, koordinācija, līdzsvars, lokanība, spēks (ātrspēks, lecamība) un aerobā izturība.

Šajā posmā liela nozīme ir taktiskajai sagatavošanai un tieši individuālajai taktikai. Trenera uzdevums ir apmācīt jaunos futbolistus individuāli, izskaidrot spēlētāju pozīcijas, kādi ir spēlētāja galvenie uzdevumi, katrā no šīm pozīcijām. Tāpat daudz laika nepieciešams veltīt tehniskajai sagatavošanai, treniņos jāizmanto vingrinājumi, kuros spēlētāji pēc iespējas vairāk darbojas ar bumbu.

13-15 GADI

Šis ir trešais posms no četru posmu cikla. Šis posms no iepriekšējiem iezīmējas ar kādu būtisku atšķirību, sasniedzot 13 gadu vecumu, futbols tiek spēlēts 11:11 formātā. Pārejot no futbola 8:8 uz futbolu 11:11, spēlētājiem nākas saskarties ar dažādām problēmām. Nākas aprast ar jaunajiem laukuma izmēriem, jāiepazīst „aizmugures stāvoklis”, kas nebija futbolā 8:8, kā arī jāsāk mācīties grupu taktika (savstarpējā sadarbība starp aizsargiem, pussargiem, uzbrucējiem). Šajā posmā vislielākā uzmanība jāpievērš, jau iepriekš pieminētajai grupu taktikai. Treniņu procesā jāizmanto dažādi vingrinājumi, kas domāti grupu taktikas apmācībai.

Tāpēc mēs esam sagatavojuši materiālu, kurā ir doti dažādu spēļu un vingrinājumu paraugi, grupu taktikas apmācībai. Šeit aprakstīto vingrinājumu izmantošana treniņu procesā, negarantēs uzreiz augstu rezultātu sasniegšanu. Trenerim pareizi izmantojot šos vingrinājumus, zinot, ko viņš grib panākt un kāpēc tos izmanto, spēlētāji tiks labāk sagatavoti dažādām spēles situācijām, kā rezultātā pratīs tajās veiksmīgāk orientēties.

Šajā vecuma posmā jau nozīmīgāka loma ir spēlētāju specializācijai futbolā. Bez pieminētās grupu taktikas svarīga ir spēlētāju fiziskā sagatavotība, tāpat nekur nepazūd arī tehniskā sagatavotība, līdz ar to šis ir posms, kurā ir jāveic liels darbs spēlētāju sagatavošanā. Treniņu procesam jābūt labi organizētam un pārdomātam.

16-18 GADI

Šis ir pēdējais posms no četru posmu cikla, bet tas nenozīmē, ka pēc šā posma futbols beidzas. Tieši otrādi, pēc šī posma sākas „lielais” futbols. Futbolistam izejot visus šos četrus ciklus ir jābūt tehniski, taktiski un fiziski labi sagatavotam, spējīgam sevi pierādīt profesionālajā futbolā.

Šajā vecumā galvenais uzsvars tiek likts uz komandas taktisko un fizisko sagatavošanu, mazsvarīga nav arī tehniskā sagatavošana, tomēr tai daudz lielāka nozīme tika pievērsta iepriekšējos posmos un ja tas nav izdarīts, tad nu jau kaut ko mainīt ir ļoti grūti. Treneru uzskati par fizisko sagatavotību ir dažādi, cits lielāku uzmanību pievērš ātrumam, cits izturībai, bet vēl cits – spēkam, tomēr skaidrs ir viens, ir nepieciešamas visas šīs īpašības, jo vispusīgāk futbolists tiks sagatavots, jo fiziski spēcīgāks viņš būs. Vislielākā nozīme ir jāpievērš taktiskajai sagatavošanai, treniņos nepieciešams izmantot vingrinājumus, kuros tiek iesaistīti 5-8 cilvēki, kas palīdz spēlētāju savstarpējās sadarbības veidošanai. Svarīgi ir lai aizsargi prastu sadarboties ar pussargiem, bet pussargi savukārt ar uzbrucējiem.

Tāpēc šajā daļā atrodamie vingrinājumi ir galvenokārt domāti, lai attīstītu spēlētājos prasmi savstarpēji sadarboties, lai prastu noorientēties dažādās situācijā, kā arī lai spētu veidot dažādas kombinācijas, kurās iesaistīti vairāki spēlētāji.

Ar šiem četriem posmiem LFF rekomendē treneriem virzienu, kādā būtu nepieciešams strādāt, lai nākotnē tiktu sagatavoti labi spēlētāji, kuri spētu konkurēt par vietu profesionālos klubos. Plašāka informācija pieejama piedāvātajos dokumentos.

Jaunākās ziņas

Informējam, ka tīmekļa vietnē www.lff.lv tiek izmantotas sīkdatnes (cookies) konkrētiem mērķiem:
Mērķiem, lai uzlabotu jūsu apmeklēšānas pieredzi ikreiz, kad apmeklējat mūsu vietni www.lff.lv.
Mērķiem, kas sniedz mums informāciju par vietnes apmeklējumu un kuru izmantošanai ir nepieciešama Jūsu piekrišana.
Lai uzzinātu vairāk, aicinām izlasīt LFF Sīkdatņu izmantošanas un Privātuma politiku.
Apstiprinot noteikumus, jūs apstiprināt, ka piekrītat mūsu sīkdatņu izmantošanas politikai. Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot sava pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīktdatnes.

ES APSTIPRINU
Spēle Daugavas stadionā