Divas dienas – no 29. līdz 30.janvārim „ORTO” klīnikas telpās, Rīgā notika Latvijas Futbola federācijas (LFF) rīkotais seminārs sporta medicīnas pārstāvjiem. Kopumā semināru apmeklēja 19 dalībnieki, kuru vidū bija gan pārstāvji no „SMScredit.lv” Virslīgas čempionāta astoņiem klubiem, gan Latvijas nacionālās un jauniešu futbola izlases pašreizējie ārsti un fizioterapeiti, kā arī praktikanti, kas ikdienā mācās par sporta ārstiem un iziet praksi ORTO klīnikā.

Semināra atklāšanas dienas praktiskajā daļā pazīstamais sporta ārsts, bijušais Latvijas nacionālas futbola izlases dakteris Dags Čuda (kurš savulaik apmeklēja divus UEFA rīkotos apmācības kursus – „Neatliekamā palīdzība” un „Sporta traumas futbolā”, tādējādi viņam šī informācija bija tālāk jānodod saviem kolēģiem Latvijā) iepazīstināja klātesošos ar UEFA veikto futbolistu traumatisma pētījumu, kas tika veikts 10 – 11 gadu garumā no 2000. līdz 2011.gadam par UEFA Eiropas čempionāta finālturnīra spēlēm, UEFA Čempionu līgas spēlēm, kā arī Skandināvijas reģionā notiekošajiem nacionālajiem čempionātiem.

Traumatologs – ortopēds Vitolds Jurkevičs uzstājās ar prezentāciju par muskuļu traumu teorētiskajiem aspektiem. Praktiskajās nodarbībās grupās tika veikta muskuļu traumas gadījuma izpēte, kā arī ceļa locītavas traumas gadījuma izpēte. Semināra pirmajā dienā tika izskatītas arī sekojošas tēmas: spēles noteikumi, traumas apsekošana laukumā (prezentēja Dags Čuda), ceļa locītavas anatomija, izmeklēšana, traumas un to ārstēšana (prezentēja traumatologs – ortopēds Andrejs Peredistijs).

Semināra otrajā dienā traumatologs – ortopēds Valdis Andersons klātesošos iepazīstināja ar prezentāciju par cirkšņa un iegurņa anatomiskajiem aspektiem. Semināra dalībnieki izskatīja arī pārslodzes traumas un to novēršanu. Praktiskajā daļā pastiprināta uzmanība tika pievērsta cirkšņa un iegurņa rajona traumas gadījuma izpētei. Visbeidzot traumatologs – ortopēds Jānis Viļums uzstājās ar prezentāciju ar pēdas anatomijas teorētiskajiem aspektiem, kam sekoja pēdas traumas gadījuma praktiskā izpēte. Semināra noslēgumā radiologs Pēteris Līkums iepazīstināja klātesošos ar futbolam raksturīgo traumu diagnostikas iespējām un ar to diagnostiku saistītajām problēmām.

Semināra laika izskatītās tēmas ir aktuālas mūsdienu futbolā. Praktiskajās nodarbībās katram semināra dalībniekam bija iespēja personīgi strādāt ar pacientu attiecīgo traumu gadījumos. No teorētiskā aspekta puses vērtējot, seminārā tika sniegtas ļoti kvalitatīvas lekcijas. Semināra dalībnieki bija apmierināti, un esam jau saņēmusi vairākus jautājumus par to, kad gaidāmi līdzīgi semināri nākotnē,” notikuša semināra pozitīvo vērtējumu sniedz LFF ārsts Jānis Zaķis.

Semināra laikā no Virslīgas klubu pārstāvju puses tika saņemti arī daudzi jautājumi, bet no speciālistu puses sniegtas attiecīgās atbildes. Ar savu praktisko pieredzi dalījās arī Latvijas izlases ārsti un fizioterapeiti. Tādējādi klātesošajiem šī bija iespēja saņemt vērtīgu informāciju un padomus, kas nepieciešami praktiskajā darbā. Semināra dalībnieku vidū valdīja vienota ideja, ka ieguldītais darbs traumu preventīvai novēršanai ļaus nākotnē vairāk laika futbolistiem pavadīt treniņu procesā un novērst traumu gūšanas riskus,” piebilst Jānis Zaķis.


Latvijas Futbola federācija