Latvijas Futbola federācija (LFF) šīs nedēļas vidū atklās jauno Futbola akadēmijas sezonu, kas iepriekš bija zināma kā "LMT Futbola akadēmija". Ar LFF Valdes lēmumu Futbola akadēmija un tās attīstība ir viens no galvenajiem LFF darba virzieniem turpmākajos gados, tādējādi cerot ar treniņiem kvalificētu treneru uzraudzībā un augstas konkurences apstākļos nākotnē sekmēt Latvijas jaunatnes un nacionālās izlases, kā arī pašu futbolistu starptautisko konkurētspēju.

LFF Futbola akadēmijas projekta vadītājs Dainis Gudermanis sarunā ar "LFF.lv" atklāj, ka ideja par šādas akadēmijas nepieciešamību dzima pēc daudzu gadu laikā iegūtās apjausmas, ka ar valsts labākajiem gados jaunajiem futbolistiem ir jādara kāds papildu darbs vēl pirms viņi sāk spēlēt jaunatnes izlasēs.

"Agrāk uz jaunajiem futbolistiem sāka skatīties vien no 16 gadu vecuma, kad viņi varēja spēlēt savā pirmajā jaunatnes izlasē, un tad izlases treneris sāka meklēt līmenim atbilstošus spēlētājus. Līdz ar to izlase bija jāizveido gada laikā, taču ar šādu laika sprīdi bieži vien nepietiek pat tam, lai apzinātu visus kandidātus. Tāpat Latvijā ir vērojama tendence, ka mums ir ļoti daudz futbolu spēlējošu bērnu tieši līdz 12 gadu vecumam, jo līdz tam ģimeņu izdevumi treniņu nodrošināšanai nav pārlieku lieli. Kad bērns nonāk pie lielā futbola sliekšņa, masveidība strauji sarūk, jo palielinās izdevumi, bet viņu klubi dažreiz vairs nevar visu nepieciešamo nodrošināt. Līdz ar to bieži sanāk, ka spēlētājiem periods no 12 līdz 15 vai 16 gadiem ir pustukšs," uzsver Dainis Gudermanis. "Masveidīgums ir viena futbola attīstības sastāvdaļa, bet labāko talantu saglabāšana un attīstīšana – cita. Tieši tāpēc ir nepieciešama šāda akadēmija, kas ļauj spēlētājiem šajos problemātiskajos gados palikt treneru redzeslokā."

"Reģionālajos turnīros spēlētāji tiek uzmanīti, bet reģionālajās skatēs viņi tiek pie laba līmeņa paraugtreniņiem. Tas palīdz izveidot situāciju, ka 16 gadu vecumā jaunatnes izlašu treneriem futbolisti vairs nav jāmeklē, jo viņiem ir jau zināms plašs kandidātu loks ar regulāri pārbaudītiem un uzmanītiem futbolistiem," akadēmijas nozīmīgumu izceļ Dainis Gudermanis. "Treneris var ar viņiem uzreiz strādāt un virzīties uz priekšu, nevis katru gadu visu no jauna sākt no nulles."

Līdzīgi kā vieglatlētikā, kur ir 30 metru skrējiens no vietas un tāda pati distance ar ieskrējienu. Skaidrs, ka labāks rezultāts būs tam, kurš pirms tam būs ieskrējies.

"Vēl pirms pieciem vai sešiem gadiem Latvijas jaunatnes izlašu rezultāti bija vāji, bet pēdējā laikā mums jau ir, ar ko lepoties. Janvārī mūsu U-17 izlase (1998. gadā dzimušie un jaunāki spēlētāji) izcīnīja otro vietu "Attīstības kausa" turnīrā Minskā, bet 1999. dzimšanas gada futbolisti dažviet jau tiek uzskatīti par nākamo "Sapņu komandu". Var teikt, ka tā ir tikai sagadīšanās, taču mēs uzskatām, ka viens no attīstības iemesliem ir arī Futbola akadēmija," piebilst projekta vadītājs. "Visi šo projektu ir pieņēmuši kā ļoti vajadzīgu, un neviens to par sliktu nesauc. Šis projekts ir viens no ķieģeļiem profesionālu futbolistu sagatavošanas sistēmā. Dievs dod, lai šādu ķieģelīšu būtu daudz."

Dainis Gudermanis usver, ka šādas akadēmijas esamība ir ļoti svarīga tieši valsts reģionos. "Ja viens puisis no Valkas, Kalnciema vai kādas citas vietas iekļūst reģionālajā izlasē, viņam tas paliks līdzās uz mūžu pat tad, ja viņš neizveidosies par profesionālu futbolistu. Tāpat, spēlējot reģionālajā izlasē, futbolists lieliski var novērtēt, kā viņš izskatās uz citu fona. Ja viņš savā mazpilsētā ir labākais, šādas sevis paša salīdzināšanas iespējas ļaus ātrāk saprast, cik liels darbs sevī vēl jāiegulda. Tāpat viņš laicīgi var saprast, vai futbols patiešām ir viņa nākotnes lieta, un viņš laicīgi var aiziet, piemēram, uz basketbolu. Arī tas ir ieguvums jaunieša attīstībā."

Futbolisti akadēmijas pasākumos nonāk vidē, kur visi apkārt ir spēcīgi, un tas viņus gan motivē strādāt, gan rada lielu vēlmi ieguldīt darbu savā attīstībā, uzskata Dainis Gudermanis.

"Mūsu talantu skates pēc sava veidola ir līdzīgas tām, kādas jaunībā pieredzēja tādi vēlākie izcilnieki kā Marians Pahars, Imants Bleidelis un citi. Ja tiek ieguldīts nopietns darbs un spēlētājiem tiek dota iespēja un vieta, kur šo darbu ieguldīt, būs iespējams sasniegt viņu līmeni un atkārtot panākumus," izceļ projekta vadītājs. "Līdztekus tam futbolists pilnveido sevī komandas izjūtu un vairāk izprot tās nepieciešamību. Mēs, piemēram, apbalvojam turnīru simboliskās izlases, bet nenosaucam labāko spēlētāju, jo vienlaicīgi mēs taču arī nedodam balvu tam, kurš izsita bumbu no savu vārtu līnijas un palīdzēja komandai uzvarēt."

Svarīgākais vienmēr ir komanda, un Futbola akadēmija palīdz spēlētājiem to izjust gan šādi, gan ar, piemēram, Latvijas himnas atskaņošanu pirms sacensībām. Futbolisti līdz ar to jūt, ka ir īpaši un var būt Latvijas izlašu kandidāti, lai pēc tam nākotnē Latvijas himnu dzirdētu pēc iespējas biežāk.

 Video apskats 2015.gada sezonas ievadā

Šogad LFF Futbola akadēmijas pasākumos piedalīsies 2000., 2001. un 2002. gadā dzimušie talantīgie Latvijas jaunie futbolisti, kurus visas sezonas laikā izraudzīsies reģionu izlašu treneri.

LFF Futbola akadēmijas stratēģiskais mērķis ir vispusīgi attīstīt, motivēt un atbalstīt labākos un talantīgākos pašmāju futbolistus, sagatavojot viņus kā potenciālus spēlētājus Latvijas izlasēm un audzinot viņus kā vispusīgi attīstītas personības. Ar LFF lēmumu tieši Futbola akadēmija šajā un turpmākajos gados tiek virzīta kā viens no prioritārajiem atbildības laukiem LFF darbā. Tā ir kļuvusi par nozīmīgu soli turpmākajā pašmāju spēlētāju sagatavošanā.

LFF Futbola akadēmijas pasākumi 2015.gada sezonā


Latvijas Futbola federācija