Latvijas U-21 jauniešu futbola izlase (1994.gadā dzimušie spēlētāji un jaunāki) trešdien, 14.janvārī, noslēdza treniņnometni Rīgā un 20 spēlētāju sastāvā devās uz Krievijas pilsētu Sanktpēterburgu, kur laika posmā no 16. līdz 25.janvārim risināsies tradicionālā Sadraudzības kausa izcīņa šī vecuma futbola izlasēm. Atgādinām, ka turnīra atklāšanas spēlē Latvijas U-21 futbolisti tiksies ar Krieviju, savukārt nākamajās divās spēlēs grupu turnīra ietvaros galvenā trenera Daiņa Kazakeviča vadītajai komandai pretim stāsies Kirgizstāna un Moldova.

Jau ziņots, ka gatavojoties Sadraudzības kausa spēlēm, Latvijas U-21 izlase pārbaudes spēlē Rīgā ar rezultātu 2:0 pārspēja „SMScredit.lv” Virslīgas čempionāta klubu BFC „Daugavpils”. Pirms došanās uz Sanktpēterburgu, komanda nometnē Rīgā trenējās gan Olimpiskā sporta centra hallē, gan Rīgas Hanzas vidusskolas mākslīgā seguma futbola laukumā. Pirmdien, 12.janvārī, notika arī Latvijas U-21 izlases aktuālās kopbildes uzņemšana un individuālā fotosesija.

Pirms došanās uz Sanktpēterburgu, valstsvienības galvenais treneris Dainis Kazakevičs intervijā LFF.lv atskatījās uz aizvadītajām treniņnometnes dienām Latvijā, atklājot komandas mērķus Sadraudzības kausa izcīņā un gaidāmajā sezonā kopumā.

INTERVIJA AR DAINI KAZAKEVIČU

LFF.lv | Kādus galvenos mērķus Jūs izvirzāt darbā ar Latvijas U-21 futbola izlasi tās jaunajā veidolā šogad?

Dainis Kazakevičs: „Pirmkārt, zināms sagatavošanās darbs jaunajam kvalifikācijas ciklam notika jau iepriekšējā atlases cikla ietvaros, jo ir aptuveni 14 – 15 spēlētāji, kas iepriekšējā cikla gaitā tika izsaukti uz izlasi, no kuriem 8 – 9 futbolisti pietiekoši regulāri jau spēlēja cikla otrajā pusē. Salīdzinoši ar iepriekšējo ciklu, šai komandai būtu jābūt pieredzējušai, jo lielākais vairums no šiem puišiem bijuši praktiski visās jaunatnes izlasēs un krājuši starptautisko spēļu pieredzi pietiekoši ilgstošā periodā. Protams, daudz kas būs atkarīgs no Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra apakšgrupas izlozes [paredzēta 5.februārī – LFF.lv] un grupas, kurā mēs nonāksim. 

Skaidrs, ka viens no būtiskākajiem uzdevumiem, kas mums ir – gatavot nacionālajai izlasei spēlētājus, turklāt gatavot viņus kvalitatīvi var tikai caur veiksmīgu spēli un veiksmīgu pieredzi jaunatnes izlasēs, tostarp, Latvijas U-21 izlasē.

Mūsu komandas īstermiņa uzdevums – būt konkurētspējīgiem katrā spēlē, un, neskatoties uz pretinieka statusu, būt spējīgiem spēlēt kā līdzīgs ar līdzīgu. Protams, mums atlases ciklā nepieciešams iekrāt punktus. Pēdējie cikli Latvijas U-21 izlasei nav bijuši īpaši ražīgi gūto punktu ziņā. Iepriekšējā ciklā Latvijas U-21 izlase izcīnīja tikai sešus punktus, divas reizes uzvarot Lihtenšteinu, bet vēl pirms tam – divi punkti par dieviem neizšķirtiem pret Kazahstānu. Šajā ziņā mums ir būtiski uzlabot reitingu izlasei, lai arī nākamajās izlozēs mums būtu iespēja tikt pie līdzvērtīgākiem pretiniekiem.

Domāju, ka pats būtiskākais ir pieradināt spēlētājus pie augstākā līmeņa spēļu prakses, lai mēs katrā konkrētā spēlē varētu būt konkurētspējīgi un varētu cīnīties par pozitīvu rezultātu – tāds ir galvenais uzdevums!”

LFF.lv | Kādi bija galvenie mērķi notikušajā treniņnometnē Rīgā? Kā Jūs vērtējat komandas gatavību Sadraudzības kausa turnīram?

Dainis Kazakevičs: „Pirmie un galvenie uzdevumi šajās dienās mums bija komandas spēles veidošana, tostarp, spēles aizsardzībā un uzbrukuma pamatprincipi, standartsituācijas – viss tas, kas nepieciešams, lai būtu veiksmīgs sniegums. Kopumā teikšu, ka spēlētāji visu uztvēra ar lielu entuziasmu un atbildības sajūtu. Šajā ziņā esmu apmierināts ar redzēto.

Man tiešām pret puišiem nav pretenzijas ne pēc attieksmes, ne arī pēc viņu vēlmes vai arī tā, kādā veidā viņi savu spēju robežās spēj savu meistarību apliecināt. Skaidrs, ka vienmēr jebkuras komandas treneris, it īpaši, izlases treneris gribētu redzēt augstvērtīgākus spēlētājus ar augstvērtīgāku individuālo sagatavotības līmeni... Bet es domāju, kopumā puiši ir paveikuši ļoti labu darbu.

Lielākās problēmas, kas mums šobrīd ir radušās, saistītas ar sastāva problēmām. Mēs šobrīd esam praktiski palikuši bez vairākiem pamatsastāva spēlētājiem traumu un slimību dēļ. Šobrīd ir tādi spēlētāji kā Dāvis Ikaunieks, Sergejs Vorobjovs, Jevgēņijs Kazačovs, Deniss Bezuščonoks, kuri savainojumu dēļ ir izkrituši no ierindas – bet viņi visi reāli ir pretendenti uz vietu komandas pamatsastāvā. Ceru, ka visi pārējie spēlētāji būs veseli un spējīgi spēlēt uz savu spēju maksimuma.

Attiecībā uz visiem spēlētājiem, gribētu teikt, ka viņi ir aizvadījuši ļoti kvalitatīvu darbu. Esmu apmierināts gan ar notikušajiem treniņiem hallē, gan ārā. Mēs izdarījām visu, ko bijām ieplānojuši. 

​Jebkurā situācijā jāmeklē pozitīvais! Arī šajā situācijā vairāku mūsu līderu trūkums no vienas puses varbūt mums radīs problēmas, bet no otras puses - tā būs lieliska iespēja citiem futbolistiem sevi apliecināt.

Esmu pārliecināts, ka vairākiem no viņiem tas izdosies un mēs turnīra laikā spēsim atklāt kādu jaunu spēlētāju, ar kuru līdz šim mēs nebijām rēķinājušies kā ar reālu pamatsastāva spēlētāju. Šis turnīrs tādējādi būs lieliska iespēja viņiem apliecināt savas spējas.”

LFF.lv | Kādu mērķi Jūs stādīsiet komandai Sadraudzības kausa izcīņā no turnīra kopvērtējuma raugoties?

Dainis Kazakevičs: „Pirmais sportiskais mērķis Sadraudzības kausa izcīņā mums ir pavisam konkrēts – izkļūt no apakšgrupas, proti, iekļūt ceturtdaļfinālā, kur jau tālāk tā būs katra konkrētā spēlē un konkrētais pretinieks... Skaidrs, ka mērķis ir kopvērtējumā atrasties pēc iespējas augstāk, bet mēs vēlamies turnīrā parādīt tādu saturīgu sniegumu, kas arī dos mums pozitīvu rezultātu!”

LFF.lv | Kā Jūs vērtējat Latvijas izlases gaidāmos pretiniekus Sadraudzības kausa izcīņā?

Dainis Kazakevičs: „Mēs zinām un vācām informāciju par pretiniekiem.

Pirmkārt, mūsu galvenā uzmanība ir veltīta pirmajai spēlei ar Krieviju. Mūsu rīcībā ir viņu pēdējā turnīra, kas notika Spānijā novembrī, spēļu video ieraksti, kur šī komanda spēlēja ar Kanādas, Amerikas un Īrijas izlasēm. Mēs pētām pirmo pretinieku.

Ar pārējiem diviem pretiniekiem – Kirgizstānu un Moldovu – vairāk mēs iepazīsimies turnīra gaitā, jo viena no specifiskajām lietām, kas piemīt šim turnīram, ir tā, ka lielākā daļa no šīm izlasēm pirmo reizi tikai šādā veidā savācās, jo iepriekšējo kvalifikācijas ciklu spēlēja 1992. un 1993.gadā dzimušie puiši. Tieši Krievijas izlase ir viena no tām, kas ir aizvadījusi trīs spēles pašreizējā sastāvā un ir pārbaudījusi spēlētājus. Šo informāciju mēs, protams, analizējam un gatavojamies spēlei pret mājiniekiem.

Bet pašā treniņprocesā ņemam vērā pretinieka spēles stilu, ņemam vērā taktiskos iespējamos risinājumus, bet tomēr koncentrējamies vairāk uz savu spēli un uz tiem elementiem, kur mums pirmkārt ir nepieciešami, lai sekmīgi nospēlētu turnīrā!”

LFF.lv| Vai ir redzama vēlēšanās šīs Latvijas U-21 izlases spēlētājiem nokļūt kāda spēcīgā ārzemju klubā kā to ir izdarījuši vairāki viņu vienaudži?

Dainis Kazakevičs: „Viennozīmīgi, ka puiši raugās ārzemju klubu virzienā. It īpaši pēc Jāņa Ikaunieka veiksmīgās pārejas uz Francijas augstākās līgas čempionāta klubu, es domāju, ka arī šajā izlasē noteikti ir spēlētāji, kas ir spējīgi veikt nākamo kāpumu savā karjerā. Protams, daudzi no viņiem saprot, ka izlase ir viena no reālākajām iespējām, lai viņus ieraudzītu.

Tomēr Latvijas čempionāta spēles nepiesaista tik lielu skautu un dažādu aģentu uzmanību kā to piesaista gaidāmais turnīrs. Līdz ar to arī katrs spēlētājs skaidri saprot, ka tā ir viņa iespēja sevi apliecināt izlases rindās.

Šobrīd izlasē ir trīs četri spēlētāji, kur principā ir sasnieguši tādu līmeni, lai viņi caur izlasi varētu apliecināt sevi. Taču būtiskākais ir sekojošs: sevi individuāli viņi var apliecināt tikai tad, ja mēs esam spēcīgi kā komanda, ja mēs panākam labu rezultātu, ja uz mums skatās, ja mūs ievēro. Vājā komandā nevienu spēlētāju neievēros, līdz ar to tas ir vienmēr savstarpēji saistīts.

Kā es vienmēr saku spēlētājiem, katrs no mums, strādājot kopā, var sasniegt vairāk nekā strādājot katrs atsevišķi.

Mums ir skaidra apziņa par to, ka mēs nesam savas valsts vārdu starptautiski un katram no šiem puišiem katra veiksmīgā spēlē izlasē, tostarp, arī viņa veiksmīgā spēle, - tā ir iespēja pierādīt un parādīt sevi un iespēja mēģināt iekļūt augstāka līmeņa klubā un turpināt tur attīstīties. Mūsu puiši to saprot.

Mēs visi kopā esam aizdegušies ar kopēju mērķi! Mēs būsim gatavi izdarīt visu no mums iespējamo, lai panāktu pozitīvu rezultātu! Vienlaikus skaidrs, ka šis turnīrs jebkurā gadījumā, pirmkārt, kalpos par ļoti nopietnu sagatavošanās posmu kvalifikācijas spēlēm. Visās Sadraudzības kausa spēlēs mēs spēlēsim uz maksimālu rezultātu, bet skaidrs, ka kādā konkrētā spēlē mēs neskatīsimies uz šo spēli tikai no turnīra perspektīvas viedokļa, bet arī no gaidāma kvalifikācijas cikla viedokļa, lai varēt pārbaudīt iespējami plašāku spēlētāju skaitu.

Lai arī Sadraudzības kausa izcīņa ir ļoti nopietns turnīrs, tomēr tas joprojām paliek par tādu kā pārbaudes turnīru un šajā turnīrā mums noteikti jāatrod atbildes uz daudziem jautājumiem, ko mēs sev uzdodam un kam mums vairs nebūs laika Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlēs.”

LFF.lv | Paldies par interviju! Novēlam veiksmi Jums un Latvijas U-21 izlasei Sadraudzības kausa izcīņā!


Latvijas Futbola federācija
Intervija tika ierakstīta 13.01.2015.