Latvijas Futbola federācijas (LFF) ģenerālsekretārs Jānis Mežeckis sezonas noslēdzošajā intervijā uzrunā LFF.lv lasītājus un futbola sabiedrību, atskatoties uz aizvadīto gadu Latvijas futbolā un LFF darbā kopumā. Biedrības ģenerālsekretārs, kurš šajā amatā strādā kopš 1993.gada, vienlaikus izsaka pateicību visai Latvijas futbola sabiedrībai un sadarbības partneriem par paveikto aizvadītajā gadā, novēl sekmes, panākumus un kopīgu mērķu sasniegšanu Jaunajā gadā!

„Aizvadītais gads Latvijas futbolā bija interesants. Tas nebija vienkāršs, jo bija daudz dažādu notikumu. Tomēr atbilstoši savam dzīves moto, uzskatu, ka uz dzīvi vienmēr un visur jāskatās pozitīvi. Personīgi uzskatu, ka mēs ejam pareizā virzienā! Visas esošās un plānotās programmas tiek realizētas atbilstoši normālam darba procesam!”

KATRA SPĒLE „EURO 2016” CIKLĀ KĀ JAUNS FUTBOLISTIEM

Attiecībā uz sportiskajiem rezultātiem, vienmēr par galveno atskaites punktu tiks uzskatīta nacionālā izlase. FIFA pasaules valstu reitingā aizvadītā gada laikā esam pakāpušies par 20 vietām – tas, protams, ir patīkami, bet mēs ne vienmēr savā darbā balstāmies uz šo reitingu. Saprotam, ka ir notikusi un joprojām notiek paaudžu maiņa gan izlasē, gan arī tās vadības līmenī. No pozitīvajiem momentiem 2014.gadā atkārtoti tika iegūts Baltijas Kauss. Kopumā izlasei šogad veiksmīgas spēles mijās ar neveiksmīgām, bet rezultāts Nīderlandē viennozīmīgi kopējam gada laikā paveiktajam iedeva nedaudz negatīvu nokrāsu. Šī spēle vienlaikus arī parādīja, kāda pašlaik ir starpība starp vadošajām pasaules komandām un mūsu izlasi, kā arī to, ka nākotnē mums daudz vēl jāstrādā, lai FIFA reitingā uzlabotu savu pašreizējo pozīciju,” valstsvienības gadu kopumā vērtē Jānis Mežeckis.

Darbā ar Latvijas jauniešu izlasēm ne vienmēr pats galvenais ir uzvarēt, lai gan arī šajā līmenī katrā spēlē puišiem jācīnās par rezultātu. Šajā līmenī mēs gribam, lai ilgtermiņā būtu kvalitatīvs papildinājums Latvijas nacionālajai izlasei. Kā mēs redzam, ir parādījušies talantīgi futbolisti, kas šodien ieņem arvien lielāku lomu, tostarp, arī valstsvienības pamatsastāvā. Šiem spēlētājiem ir nākotne. Ņemot vērā mūsu kvalifikācijas apakšgrupu, katra spēle mūsu futbolistiem ir kā izaicinājums. Katru reizi jāparāda, uz ko esam spējīgi, spēlējot ar vadošajām Eiropas komandām.

Pusotru gadu izlasei ir jauna vadība ar galveno treneri Marianu Paharu priekšgalā. Marians ir ambiciozs, ar raksturu apveltīts treneris, kurš grib sasniegt nostādītos mērķus. Viņš šogad ir saņēmis UEFA PRO trenera licenci, tomēr pie sasniegtā apstāties nevēlas; viņš arī turpmāk grib mācīties un attīstīties. To pierāda arī Mariana nesenā pieredzes apmaiņas vizīte Vācijas klubā Minhenes „Bayern” un Itālijas klubā „Milan”. Domu un pieredzes apmaiņa šādā līmenī ir nepieciešama, un to mēs praktizēsim arī turpmāk.

Ņemot vērā visus faktorus, esmu pārliecināts, ka ar Latvijas nacionālo izlasi viss būs kārtībā!” attiecībā uz valstsvienības nākotnes perspektīvām izsakās Jānis Mežeckis.

Kopēja valoda starp valstsvienības treneriem - BIJUŠAJIEM spēlētājiem

Šobrīd ar Latvijas nacionālo un jauniešu futbola izlasi dažādos vecumos strādā pastāvīgā darbā klubā neaizņemtie treneri – Marians Pahars, Dainis Kazakevičs, Vladimirs Babičevs un Igors Stepanovs. Tikmēr ar LMT Futbola akadēmijas reģionālajām izlasēm strādā treneri Aleksandrs Jeļisejevs, Aleksandrs Stradiņš un citi. Izņemot Daini Kazakeviču, visi šie speciālisti savulaik ir spēlējuši Latvijas nacionālajā futbola izlasē. Savukārt LFF Sporta direktora vēlēšanās un padarītā darba apjoms ir apbrīnojams. Šodien arī bijušie valstsvienības treneri sniedz savu pieredzi LFF ikdienas darbā - Izglītības daļu vada Jurijs Andrejevs, tikmēr LFF nacionālo izlašu treneru padomes priekšsēdētājs ir Aleksandrs Starkovs, par kura kvalifikāciju mums nav jāšaubās.

Protams, mums nepārtraukti notiek domu apmaiņa gan Administrācijas līmenī, gan ar citiem treneriem – un tas ir normāli. Tomēr kopējā sadarbībā mēs vienmēr varam atrast vienotu valodu, strādājam vienā komandā, un tas viennozīmīgi ir pareizs virziens,” savstarpējo sadarbību starp treneriem uzsver Jānis Mežeckis.

sekmīga jaunatnes futbola attīstības pamatI

Nozīmīgu lomu Latvijas jaunatnes futbola sistēmā aizvadītajā gadā ieņēma LMT Futbola akadēmija. Šo projektu visa gada garumā pārraudzīja Dainis Gudermanis kopā ar LFF mācību un treniņu centra „Staicele” vadību. Šajā laikā notika pastiprināts darbs jauno futbolistu atlasē un individuālo spēju attīstībā. Arī šis virziens ir ļoti svarīgs! Nākotnē darbs tajā noteikti ir jāuzlabo, un to noteikti var pilnveidot! Ieguldītais Futbola akadēmijā un jauno futbolistu selekcijā agri vai vēlu dos nepieciešamo rezultātu. Paldies Staicelei par sadarbību! Iespēju robežās centīsimies palīdzēt bāzes modernizēšanas jautājumos!” norāda Jānis Mežeckis.

2014.gadā tika izveidota arī LFF medicīnas un pētniecības daļa, kurā pašlaik strādā ārsts Jānis Zaķis, nacionālās izlases fiziskās sagatavotības treneri Alehandro Munjezs Lopezs (Alejandro Muñoz López – spāņu val.) un Dāvis Caune. Arī šo darbu plānojam pilnveidot un celt augstākā līmenī, un nākotnē tas viennozīmīgi dos vēlamos rezultātus!” paveikto un plānoto medicīnas jomā īsumā raksturo Jānis Mežeckis.

No citām jomām noteikti jāpiemin paveiktais darbs ar reģioniem kopumā un Latvijas reģionālajām izlasēm atsevišķi. Februārī Rīgā tika organizēts reģionālo izlašu turnīrs U-15 un U-14 vecuma grupā, vasarā notika zēnu futbola festivāli. LFF Sporta direktora pārraudzībā šobrīd ir izveidota Latvijas futbola klubu – akadēmiju sistēma. Sākotnēji šādai iecerei bija oponenti, taču, mūsuprāt, pats princips ir pareizs, proti, jebkuram Virslīgas futbola klubam jābūt savai jaunatnes sistēmai. Pašreizējie kritēriji ir pareizi, lai gan arī tie katru reizi ir jāpilnveido.

Mēs redzam, ka šodien Latvijas U-17 un U-19 izlase jau spēlē kā līdzīgs ar līdzīgu ar vadošajām Eiropas futbola valstīm. Atcerēsimies, ka martā U-17 izlase spēlēja UEFA Eiropas čempionāta Elites raundā. Tomēr atgādināšu, ka jauniešu izlašu darbā spēlētāju kvalitatīvam progresam ir primāra nozīme attiecībā pret rezultātu uz laukuma,” paveikto jaunatnes futbola jomā vērtē LFF ģenerālsekretārs.

Attiecībā uz Latvijas U-21 futbola izlases startu UEFA Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā, Jānis Mežeckis atzīmēja, ka sasniegtie rezultāti nav bijuši tādi, kādus varbūt visi velētos, taču jāņem vērā arī apstāklis, ka no U-21 izlases vairāki spēlētāji aizvadītā gada laikā tika iespēlēti jau Latvijas nacionālajā futbola izlasē. 

Šobrīd ir izveidojies labs kontakts starp Latvijas nacionālo un U-21 futbola izlasi, to galvenajiem treneriem. Latvijas U-21 izlase un Dainis Kazakevičs saprot, ka galvenais viņu darba uzdevums ir spēlētāju sagatavošana Mariana Pahara vadītajai valstsvienībai!” izlašu piramīdas kopējā darba procesa pamatnostādījumu uzsver Jānis Mežeckis.

Cīņa pret negodīgu spēli nekad neapstāsies

Latvijas Virslīgas futbola čempionāts – tā gan ir lieta, kas uz doto brīdi mūsu futbola kopējo tēlu nedaudz pavelk atpakaļ. Gada skaļākā ziņa bija ar Daugavpils „Daugavu” saistītie notikumi. Kā zināms, šajā jautājumā mēs vairāk nekā gadu strādājām kopā ar Iekšlietu ministrijas pārstāvjiem. Šajā laikā notika izmeklēšana un sadarbībā, tostarp, ar UEFA tika ierosināta lieta. Šobrīd mūsu rīcībā ir pietiekoši daudz pierādījumu. Izmeklēšana agri vai vēlu vainagosies ar panākumiem, kaut arī mēs nekādā gadījumā nevaram idealizēt, ka ar šo vienu gadījumu tas beigsies. Pie šī jautājuma ir jāstrādā nopietni! Centīsies nākamajā gadā integrity (angļu val.) jeb futbola godīguma lietu sakārtot daudz augstākā līmenī, lai tamlīdzīgas nelikumības mūsu futbolā izskaustu,” izteicās Jānis Mežeckis, piebilstot, ka cīņa pret negodīgu spēli šodien nav tikai Latvijas futbola problēma.

Mūsu piemērs lieku reizi pierādīja, ka sadarbība starp UEFA, Iekšlietu ministriju un LFF deva pirmos rezultātus. Kā zināms, Daugavpils „Daugava” lietā jau tika piemērots aizdomās turēto statuss vairākiem kluba pārstāvjiem, kam sekoja arī attiecīgs lēmums atsevišķiem spēlētājiem un oficiālām personām no LFF Disciplinārlietu komisijas puses. Cīņa neapstāsies! Strādāsim tālāk! Mums vēl ir zināmi daži klubi, kuriem pastiprināti šodien seko līdzi Iekšlietu ministrijas pārstāvji.

Sadarbībā ar UEFA un Latvijas komandu sporta spēļu asociāciju šogad esam kopēji ierosinājuši veikt attiecīgās izmaiņas Latvijas Republikas krimināllikumā, tāpēc ceram, ka šis būs nozīmīgs palīgs sekmīgi cīņai pret negodīgām darbībām Latvijas futbolā!” kā nozīmīgu paveikto darbu negodīgas spēles izskaušanas jomā aizvadītajā gadā uzsver LFF ģenerālsekretārs.

FK „Ventspils” uzvara "SMScredit.lv" Virslīgā – pelnīta

Pašreizējā Latvijas futbola čempionāta klubu licencēšanas sistēma, mūsuprāt, ir būtisks un nozīmīgs faktors futbola sistēmas sakārtošanai. Tāds arī savulaik bija tas mērķis, kad UEFA ieviesa atbilstošās prasības. 2014.gada sezonas sākumā diviem Virslīgas klubiem netika piešķirtas atbilstošās licences un mēs atceramies tālāk no izrietošos notikumus. Uzskatu, ka toreiz LFF licencēšanas komisijas lēmums bija pareizs, jo šie klubi neizpildīja izvirzītās prasības. Arī sezonas gaitā notikusī punktu noņemšana – tas, protams, nav tas labākais veids, kādā veidā noteikt uzvarētāju Virslīgā. Mēs neesam par to, lai šādi jautājumi tiktu izšķirti kabinetos. Futbolā uzvarētājs jānoskaidro laukumā! Tomēr atgādināšu, ka tika apstiprināti noteikumi, kuri visiem vienlīdz bija jāievēro. Cerēsim, ka jaunajā sezonā šādi notikumi neatkārtosies un visi klubi izpildīs izvirzītās licencēšanas prasības,” aizvadītās sezonas notikumus klubu licencēšanas jomā vērtē Jānis Mežeckis.

Kas attiecas uz FK „Ventspils” uzvaru "SMScredit.lv" Latvijas Virslīgas čempionātā, uzskatu to par pelnītu, ņemot vērā šī kluba kopējo struktūru un Ventspils pilsētas domes ieguldījumu. Ventspilnieki sezonas laikā pierādīja, ka šobrīd ir stiprākie Latvijā. Tikmēr FK „Jelgava” otro reizi kluba vēsturē ieguva Latvijas kausu un spēlēja UEFA Eiropas līgā. Ir prieks, ka arī tāds klubs kā FK „Liepāja” un pilsēta ar lielām futbola tradīcijām šogad grūtos apstākļos sadarbībā ar Liepājas pašvaldību un piesaistot pareizos cilvēkus, tostarp, Māri Verpakovski, spēja palikt un sekmīgi spēlēt Virslīgā. Uzskatu, ka pie Latvijas futbola pašreizējiem apstākļiem tieši šāds kluba menedžmenta un pašvaldības sadarbības modelis ir labākais risinājums. Attiecībā uz Latvijas futbola klubu startu Eiropas kausos, tad viennozīmīgi esošie rezultāti nav apmierinoši. Ceram, ka nākotnē arī starptautiskajās spēlēs klubu rezultāti uzlabosies.  

Virslīgā arvien nozīmīgāku lomu ieņem kvalificēti jaunie pašmāju treneri - Jurģis Pučinsks, Vitālijs Astafjevs, Viktors Dobrecovs. Prieks vienlaikus arī par tādiem mūsu klubiem, kas pašreizējos apstākļos pierāda, ka var sekmīgi domāt un rūpēties par futbola attīstību, un spēj rādīt atzīstamu sniegumu laukumā. Esmu pārliecināts, ka pozitīvais šādos klubos agri vai vēlu nākotnē uzvarēs tās negācijas, kas notiek savukārt citos klubos,” ar pozitīvu skatienu nākotnē Virslīgas futbola klubu jomā raugās LFF ģenerālsekretārs.

„LFF sadarbība ar biedrību „Latvijas Futbola virslīga” (LFV) pašlaik ir laba. Juridiskajā joma funkcijas ir sadalītas. Ja arī mums ir bijušas kādas domstarpības, tad sarunu ceļā tās vienmēr ir tikušas atrisinātas. Nebūsim ideālisti – Latvijas futbola Virslīgu nekad nevarēsim pielīdzināt Vācijas Bundeslīgai, Itālijas vai Spānijas augstākās līgas čempionātiem. Tomēr kopējo sadarbību var tikai uzlabot un pilnveidot! Tas attiecies arī uz darbu futbola stadionu infrastruktūras uzlabošanas jomā un darbā ar skatītāju piesaistīšanu spēļu apmeklēšanai,” sadarbību starp LFF un LFV aizvadītās sezonas kontekstā vērtē Jānis Mežeckis.

LFF ģenerālsekretārs uzskata, ka solis nodalīt Virslīgas dublieru čempionātu no „SYFORM” Pirmās līgas čempionāta iepriekšējā starpsezonā bijis pareizs: „Šogad notika pilnvērtīgs Latvijas Pirmās līgas čempionāts, un turnīram bija arī titulsponsors - Itālijas uztura bagātinātāju firma „SYFORM”. Nākotnē darbs Pirmās līgas čempionātā ir jāuzlabo, padarot turnīru vēl pievilcīgāku gan potenciālajiem atbalstītājiem, gan arī līdzjutējiem un medijiem! Šajā jomā ceram arī uz sekmīgu turpmāku sadarbību starp LFF Sacensību daļu un pārējām atbildīgajām LFF struktūrvienībām. Kas attiecas uz Sacensību daļu, tad sezonas laikā šogad licencēto spēlētāju skaits visos līmeņos kopsummā pārsniedza 10 000 spēlētājus. Arī šī nebūt nav tā robeža, pie kuras apstāties,” uzskata Jānis Mežeckis.

Sieviešu futbolā darbs piramīdas pamatā ar ilgtermiņa mērķi

Darbam sieviešu futbolu jomā federācijā esam piesaistījuši bijušo valstsvienības spēlētāju Ņinu Travkinu. Uzskatu, ka šis darbs gada laikā ir manāmi uzlabojies. Mēs gan negaidām to, ka uzreiz būs arī lieli sportiskie panākumi... Būsim reālisti - starpība starp Latviju un Eiropas vadošajām sieviešu futbola valstīm pašlaik ir ļoti liela, taču ar mērķtiecīgu darbu ar laiku varam pietuvoties Eiropas spēles līmenim,” galvenajiem attīstības virzieniem sieviešu futbolā pieskaras Jānis Mežeckis. LFF ģenerālsekretārs vienlaikus atgādina, ka 2014.gadā pirmo reizi Latvijā tika rīkots UEFA Sieviešu čempionu līgas kvalifikācijas turnīrs klubiem, kurš gan arī parādīja, ka meistarības ziņā Eiropas vadošās komandas šobrīd ir pārākās pār Latvijas sieviešu futbola čempionēm. 

Ar Latvijas U-19 meiteņu futbola izlasi strādā Oļegs Blagonadeždins, ar U-17 izlasi – Romāns Kvačovs, savukārt nacionālās izlases vadība ir Didža Matīsa pārraudzībā. Šie ir speciālisti, kuri grib un ir zinoši attiecīgajā jomā, lai nākotnē darbs uzlabotos un rezultāti izlasēm būtu labāki.

Uzskatām, ka pašlaik galvenais uzsvars Latvijas sieviešu futbolā būtu jāliek darbam no apakšas, proti, sieviešu futbola piramīdas pamatā ar ilgtermiņa mērķi uzlabot sportisko sniegumu augšā,” uzsver Jānis Mežeckis.

LTFA izveide – telpu futbola ilgtermiņa attīstībAI

„Bijušais valstsvienības spēlētājs un FK „Nikars” kapteinis Vadims Ļašenko šogad nāca ar iniciatīvu "Latvijas Telpu futbola asociācijas" (LTFA) izveidē, prezentēja ieceri LFF valdei, kas tika arī atbalstīta. Līdzīgi kā ar biedrību „Latvijas Futbola virslīga”, domāju, ka pašreizējā LFF sadarbība ar LTFA vērtējama kā laba, bet ilgtermiņā tā dos abpusēji vēlamos rezultātus. Mums jādod cilvēkiem iespēju strādāt, parādīt savu iniciatīvu! Skaidrs, ka Latvijas Telpu futbola čempionātā gribētos, lai palielinātos tā ģeogrāfija, taču tas ir laika jautājums. Šogad turnīrā startē komandas no Daugavpils un Ventspils, savukārt Rīgas derbijs starp „RABA” un „Nikars” joprojām piesaista plašu sabiedrības uzmanību, un tas ir nozīmīgs notiks visā Latvijas futbola dzīvē.

Attiecībā uz Latvijas telpu futbola izlasi, šogad tā nosargāja Baltijas spēcīgākās komandas godu! 2015.gada janvārī Artūra Šketova vadītā komanda startēs 2016.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā, kur mūsu telpu futbolistiem novēlam sasniegt izvirzītos mērķus!” telpu futbola svarīgākos notikumus gada noslēguma intervijā piemin Jānis Mežeckis.  

„Pateicoties ģeogrāfiskajam izvietojumam, Latvijā ir plašas iespējas nodarboties arī ar pludmales futbolu. Mēs būsim gatavi izvērtēt abpusējās sadarbības un atbalsta iespējas,” arī pludmales futbola attīstībai labvēlīgos faktorus redz Jānis Mežeckis.

Kr. Barona ielas stadiona projekta virzība uzņem apgriezienus

„Ar Rīgas pašvaldību mums bija, ir un ceram, ka nākotnē arī būs labas attiecības. Mums bija ļoti daudz kopīgu projektu, kurus esam īstenojuši dzīvē. Kā zināms, pašlaik lielākais kopīgais projekts ir Krišjāņa Barona ielas stadions. Esmu pārliecināts, ka 2017.gadā šis stadions būs pabeigts! Negāja viegli ar šī projekta uzsākšanu. Galvenais faktors ir finanses. Šodien šis jautājums ir sakārtots. Ir saņemta piekrišana no UEFA puses, ka mēs varēsim paredzēto naudu novirzīt tieši stadiona celtniecībai. Tas gan būs mūsu iespējām un vajadzībām atbilstošs stadions, lai tajā varētu organizēt, tostarp, Latvijas nacionālās futbola izlases mājas spēles un kurā atradīsies LFF ofiss. Paralēli mēs ceram, ka agri vai vēlu Rigā tiks īstenots dzīvē Daugavas stadiona restaurācijas projekts,” situāciju attiecībā uz sadarbību ar Rīgas domi un jaunā futbola stadiona projekta virzību izsakās Jānis Mežeckis.

Futbola infrastruktūras attīstības jomā ikdienā notiek aktīva sadarbība arī ar citām Latvijas pašvaldībām. Šogad esam kopīgi atklājuši jaunu mākslīgo futbola segumu Ventspilī un Rēzeknē. Nākamgad domājam uzlikt jaunu laukumu arī citās Latvijas pilsētās, tāpēc darbs arī šajā jomā turpināsies.

Kontakts ar visām pašvaldībām ir labs. Neskatoties uz dažādiem ārējiem faktoriem, kopīgais darbs ar pašvaldībām turpināsies, un to mēs vērtējam pozitīvi,” atzinīgi esošo sadarbību vērtē LFF ģenerālsekretārs, vienlaikus izsakot pateicību visiem pilsētu vadītājiem par aktīvu iesaisti futbola laukumu un kopējās sporta infrastruktūras uzlabošanā Latvijā.

PAR IECERI RĪKOT UEFA EIROPAS JAUNIEŠU ČEMPIONĀTA FINĀLTURNĪRU(S) 

LFF ģenerālsekretārs intervijas laikā atklāja, ka savulaik LFF domāja par ieceri Latvijā rīkot nozīmīgu starptautisku turnīru, iespējams, pat UEFA Eiropas jauniešu čempionāta finālturnīru kādā no vecuma grupām. Tomēr šobrīd šāds jautājums kā primārs LFF darbā netiek izvirzīts.

Šogad Latvijā jau notika trīs dažādi UEFA Eiropas jauniešu un meiteņu čempionāta kvalifikācijas turnīri, kā arī divi UEFA Attīstības turnīri. Ja ar spēles laukumiem mums varbūt arī nebūtu sarežģījumu noorganizēt spēles šādā līmenī, taču ar dabīgā seguma treniņu laukumiem šobrīd ir zināmas problēmas. Ja vērtējam objektīvi, tad ar vienu lielo stadionu mums nepietiks. Šajā jautājumā jādomā visai sporta sabiedrībai kopā, tostarp, arī par Daugavas stadiona projekta realizēšanu Rīgā. Atceroties šo gadu, pasākumu bija tiešām ļoti daudz un dažādi. Lai arī kādi pasākumi savstarpēji pārklājās, tomēr esam veiksmīgi ar visiem pienākumiem tikuši galā!” izteicās Jānis Mežeckis, piebilstot, ka LFF projektu daļa 2014.gadā noorganizēja kopumā 46 dažādus pasākumus, tostarp, dažādas spēles starptautiskā un vietējā mērogā.

LFF Attīstības projekti, sadarbība ar valstiskām institūcijām un partneriem

LFF Attīstības daļa tās vadītāja un ģenerālsekretāra vietnieka Edgara Pukinska pārraudzībā aizvadītā gada ietvaros koncentrējās uz sešiem blokiem – jaunatnes futbols, tautas futbols (amatieri, bērni, sieviešu un skolas futbols), infrastruktūra, attīstības projekti, sadarbība ar LFF stratēģiskajiem partneriem un atbalsta fondi, tostarp, jaunatnes talantu atbalsts. Plānojam nākotnē palielināt arī LFF sniegto palīdzību futbola veterāniem. Ir doma atjaunot arī veterānu futbola čempionātu, protams, ja šīm sacensībām būs pietiekoša interese,” J. Mežeckis ieskicē galvenos LFF Attīstības virzienus ikdienas darbā.  

„Noteikti vēlos atzīmēt konstruktīvo sadarbību ar Latvijas komandu sporta spēļu asociāciju, Latvijas Republikas Izglītības ministriju, Latvijas Olimpisko komiteju. Ar visām augstākminētajam organizācijām aizvadītā gada laikā tika realizēti dažādi sociāli projekti. Arī nākamajā sezonā mēs esam gatavi līdzdarboties un aktīvi iesaistīties šādos projektos,” LFF ģenerālsekretārs atzinīgi vērtē izveidojušos sadarbību starp LFF un par sportu atbildīgajām valsts institūcijām.

Izmantojot iespēju, ar šīs intervijas starpniecību vēlos vēlreiz izteikt pateicību par sadarbību sekojošām kompānijām - „Latvijas Mobilais Telefons”, „Auto Halle”, „Adidas”, „Piebalgas Alus”, „SYFORM” un „AirBaltic”. Paldies arī pārējām Latvijas futbolā iesaistītajām organizācijām un personām! Ņemot vērā pašreizējo ekonomisko situāciju un Latvijas ekonomikas attīstību, mēs saprotam, ka vietējās kompānijas pašlaik nav gatavas ieguldīt futbolā tādus līdzekļus, uz kādiem mēs cerētu un gribētu sasniegt. Tomēr LFF strādā, lai uzrunātu arvien jaunus sadarbības partnerus.

Šajā sakarā mums nākamajā gadā būtu jānostiprina marketinga un komunikāciju bloks, kura vadība šobrīd uzticēta Rūdolfam Petrovam. Paldies arī Normundam Malnačam par viņa ieguldījumu šajā jomā aizvadītā gada laikā! Darbs šajā jomā ir jāizmaina pavisam citā kvalitātē, jāizmanto citas pieejas un metodes! Šeit mēs ceram un produktīvu sadarbību starp LFF Attīstības, Projektu, Marketinga un komunikāciju daļu. Taču tas nav vienas dienas jautājums, un šeit LFF vēl daudz pie kā ir jāstrādā!” ar optimistisku skatienu nākotnē sadarbībā starp sponsoriem, partneriem un LFF raugās Jānis Mežeckis.  

UEFA European Qualifiers un centralizēta marketinga tiesību ieguldījums 

LFF ģenerālsekretārs gada intervijā pateicās arī visiem Latvijas futbola izlases līdzjutējiem par sniegto atbalstu komandai mājas spēlēs un izbraukumā: „Gan Baltijas Kausā maijā Liepājā, gan spēlēs Rīgā pret Armēniju, Islandi un Turciju apmeklējums un mūsu līdzjutēju atbalsts bija labs. Pirms atlases cikla sākuma LFF organizēja tikšanos ar Latvijas futbola faniem, kurā tika atrasti kopsaucēji dažādos jautājumos. Esam priecīgi, ka mūsu līdzjutēji ir kopā ar komandu, aktīvākie fani dodas arī uz izbraukumiem. Nīderlandē bija ap 300 līdzjutējiem, un šodien jau esam informēti par līdzjutēju interesi braucienam uz Prāgu nākamā gada marta nogalē!

Futbola līdzjutēji šogad arī ir ievērojuši, ka valstsvienības kvalifikācijas spēles notiek zem UEFA European Qualifiers (angļu val.) jeb centralizētā marketinga zīmola. Mums kā Eiropas mērogiem salīdzinoši nelielai federācijai tie ieguvumi, kas rodas no centralizēta marketinga TV tiesību ienākumiem, ir neatsverami un svarīgi. Tāpēc arī tagad LFF var daudz vairāk palīdzēt finansiāli ari mūsu biedriem – futbola klubiem.

LFF budžets šodien vairs nav vērtējams kā izdzīvošanas budžets, bet to var nosaukt arī par attīstības budžetu, turklāt šogad nozīmīgas summas tika novirzītas dažādu uz tiešu futbola attīstību vērstu projektu finansēšanai,” UEFA centralizētā marketinga ienākumu pozitīvo ietekmi visam Latvijas futbolam uzsver Jānis Mežeckis.  

Treneru izglītība un tiesneši – uzmanības centrā arī 2015.gadā

Šogad ir noslēdzies vēsturiskais UEFA PRO treneru izglītības pirmais kurss Latvijā. Šeit jāizsaka pateicību LFF Izglītības daļas vadītājam Jurijam Andrejevam un viņa kolēģiem. Sākot ar UEFA PRO un beidzot ar C-LFF kategoriju, Latvijā šobrīd tiek veikts darbs treneru izglītības jomā visus līmeņos. Aizvadītā gada laikā notika trīs kursi sadarbībā ar FIFA un četri kursi sadarbībā ar UEFA. Galvenais akcents tiek veiks, tostarp, arī uz instruktoru apmācību, kas citās Latvijas pilsētās var paši apmācīt vietējos trenerus. Izglītības kontekstā šogad mums bija laba sadarbība ar visiem mūsu reģionālajiem vadītājiem. Izglītības jomā mēs cenšamies esošos līdzekļus izmantot pēc to primārā nozīmējuma,” paveikto treneru izglītības jomā atzinīgi vērtē Jānis Mežeckis.

„Attiecībā uz tiesnešu jautājumu, zināms, ka 2015.gadā Latvijai būs pārstāvis UEFA tiesnešu otrajā grupā – Andris Treimanis. Vērtējot kopējo darbu, skaidrs, ka nekad nebūs iespējams izvairīties no tiesnešu kļūdām, bet par Latvijas tiesnešu godīgumu un visu saistīto normu ievērošanu šodien šaubas mums nav. Ja tiesnesis laukumā neapzināti ir pieļāvis kļūdu, tad, protams, par to attiecīgi viņš būtu jābrīdina vai jāsoda! Ja kaut viens no mūsu tiesnešiem jau pirms spēles būtu apzināti domājis, kā notiesāt kādai komandai par labu vai sliktu, tad – lai to pierādītu – nepieciešami konkrēti un neapgāžami fakti! Ja šādi pārmetumi tiesnešu virzienā tiek izteikti publiski, tad katram, kas to dara – par to ikreiz ir nopietni jādomā!” LFF ģenerālsekretārs Jānis Mežeckis aicina turpmāk futbola sabiedrības pārstāvjus būt uzmanīgākiem ar publisku paziņojumu – apvainojumu izteikšanu tiesnešu virzienā medijos.

Noslēdzot Latvijas futbola treneru un tiesnešu tēmu, Jānis Mežeckis personīgi sveic ilggadējo futbola tiesnesi, instruktoru un asesoru Miķeli Rubeni ar šogad iegūto Latvijas Olimpiskās komitejas balvu par mūža ieguldījumu sportā, kā arī savulaik ilggadējo LFF Sacensību daļas vadītāju Jānis Skredeli ar iegūto identisko balvu „Rīgas sporta laureāts” gada noslēguma ceremonijā.

Par publiskajiem izteikumiem LFF virzienā no dažādu personu puses

„Skaidrs, ka mums valstī ir demokrātija un katrs ir tiesīgs uz savu personīgo viedokli līdz noteiktajai robežai. Tomēr citas nozares pārstāvim publiski mācīt futbola jomas ekspertus, kā vajag un kā nevajag strādāt, tas, manuprāt, nav ētiski un nav pareizi. Vienmēr kādam citam būs pretenzijas par cita darbu, it sevišķi, kur apgrozās lielas finanses. Šodien pietiek cilvēku, kas mīl komentēt un skaitīt citu naudu. Taču fakti ir fakti un pierādījumi ir pierādījumi. Ja šiem cilvēkiem ir pierādījumi, tad tie ir jāsniedz likumā un LFF statūtos paredzētajā kārtībā! Mēs esam gatavi katru reizi sniegt konstruktīvu atbildi, ja šie fakti ir pamatoti! Latvijas Futbola federācijā regulāri notiek gan FIFA, gan vietējais audits un dažādas citas pārbaudes.

Par jebkurām finansēm, to iegūšanu un izlietošanu, LFF atskaitās likumā paredzētajā kārtībā. Šajā situācijā nekādā gadījumā nevaram runāt par kaut kādam nelikumībām! Ja kādam šķiet, ka šādas nelikumības eksistē, tad tās ir jāpierāda pirms publiski par tām izteikties," futbola sabiedrību uzrunā Jānis Mežeckis, piebilstot, ka attiecībā uz finanšu disciplīnas jautājumiem LFF grāmatvedībā arī strādā profesionāli speciālisti, regulāri kontrolējot finanšu jautājumus un atbildīgajām institūcijām sagatavo nepieciešamās atskaites.

„Futbols šogad tika atzīts par populārāko sporta veidu Latvijā! Turklāt šī nebija LFF vai kādas citas ar mums blakus stāvošas organizācijas pasūtījuma aptauja, kā tas kādam varbūt šķiet. Graut pašreizējo Latvijas futbola tēlu šodien ir ļoti viegli. Cilvēkiem medijos vienmēr vairāk interesēs tieši negatīvās ziņas, - tas ir vērojams ne tikai sportā, bet arī citās jomās,” Jānis Mežeckis intervijas laikā vēršas arī pie visiem, kas nodarbojas ar apzinātu Latvijas futbola pašreizējā tēla nomelnošanu.

„Iespējams, LFF nepieciešams pasniegt sabiedrībai tās rīkotās aktivitātes vēl pārliecinošāk, lai nerastos dažādi jautājumi vai nepareizi secinājumi par paveikto Latvijas futbolā. Domāsim arī šajā virzienā! Taču, ja kāds šodien apzināti vēlas graut Latvijas futbola tēlu, sniedzot dažādus izteicienus publiskajā telpā, tad tie nav cilvēki, kas vēlas palīdzēt futbolam! Turklāt viņi to dara nepareizā veidā!” piebilst LFF ģenerālsekretārs.

LFF juridisko institūciju un Administrācijas darba novērtējums

Attiecībā uz LFF Disciplinārās komisijas (DK) darbu aizvadītajā sezonā, tad, pirmkārt, jāsaprot, ka tas nav pateicīgākais darbs futbolā. Futbola sabiedrībai vēlos atgādināt, ka LFF Disciplinārlietu komisija tās pašreizējā sastāvā tika ievēlēta 2012.gada LFF Kongresā un tās juridisko spēku šobrīd nevaram apstrīdēt. Jā, LFF DK vadītājs Vitālijs Liholajs ir sasniedzis 70 gadu robežu, taču viņa ievēlēšanas brīdī viņš nebija sasniedzis šo slieksni, attiecīgi līdz 2016.gada LFF Kongresam jeb LFF Statūtos atvēlēto četru gadu ciklu viņš var būt pilntiesīgs LFF DK priekšsēdētājs,” publiskajā telpā izskanējušos pārmetumus LFF DK vadītāja virzienā noraida Jānis Mežeckis.

LFF ģenerālsekretārs arī atgādināja, ka LFF Valde šogad izteica neuzticību LFF Apelāciju komisijas iepriekšējam vadītājam, savukārt jaunais vadītājs tiks apstiprināts 2015.gada LFF Kongresā.

„Izmantojot iespēju, intervijas noslēgumā vēlos izteikt pateicību LFF valdei tās prezidenta Gunta Indriksona personā par konstruktīvo darbu visa gada garumā. Kā federācijas darbinieki, mēs vienmēr būsim gatavi kopā strādāt arī turpmāk! Gadu iepriekš intervijā jau izteicos, ka federācijā ienākuši jauni un centīgi kadri. Esmu uzskatījis un arī turpmāk uzskatīšu, ka pašreizējais uzkrātās pieredzes un jaunības apvienojums LFF darbam un Latvijas futbolam kopumā nesīs labus rezultātus nākotnē. Jaunie LFF darbinieki ir izglītoti, apveltīti ar labām zināšanām savā jomā, tostarp, arī svešvalodās un citās profesionālajās sfērās. Arī turpmāk būsim vienoti un darīsim kopā visu iespējamo, lai arī 2015.gadā darba rezultāti būtu patīkami gan mums, gan arī visai futbola sabiedrībai!” pateicību par sadarbību un novēlējumu LFF valdei gada noslēdzošajā intervijā izsaka LFF ģenerālsekretārs Jānis Mežeckis.


Latvijas Futbola federācija