Ar mērķi uzlabot Latvijas futbola treneru un futbola organizāciju darbu, laika posmā no 15. augusta līdz 7. septembrim Latvijas Futbola federācijas speciālisti veica analītiski-pētniecisku darbu: ‘’Vārtu guvumu analīze futbolā 8:8’’ (LJFČ).

Trīs Latvijas Jaunatnes futbola čempionātu finālturnīros (U-10 grupā Gulbenē; U-11 grupā Valmierā; U-12 grupā Rēzeknē) strādāja ekspertu grupa, kuras galvenais uzdevums bija uzbrukuma nobeiguma fāzes (vārtu guvums) analīze- kādā veidā tika iesisti vārti no kādām laukuma daļām un kādā laika periodā.

Latvijas Jaunatnes futbola čempionāta finālu spēles parādīja, ka pateicoties treneru darbam, komandas kļuvušas stiprākas taktiskā un tehniskā ziņā. Vairākās komandās paradījās spēcīgi vārtsargi, kuri pilda ne tikai savus tiešos pienākumus, bet arī kvalitatīvi uzsāk komandas uzbrukumus un bieži spēle kā pēdējais aizsargs.

Visizplatītākā shēma (spēlētāju izvietojums) ir – 1x3x1x3 (uzbrūkoša) un 1x3x3x1 (aizsargājoša). Ir arī izņēmumi 1x2x1x1x3. Atsevišķās komandās taktiskā shēma ir nosacīta, bet spēle vairāk akcentēta uz individuāli spēcīgiem spēlētājiem.

Ekspertu grupa:

  • Jurijs Andrejevs (Izglītības daļas vadītājs)
  • Aleksandrs Jeļisejevs (LMT Futbola akadēmijas galvenais treneris)
  • Aleksandrs Stradiņš (LFF Treneru instruktors)
  • Kirils Buravcevs (Izglītības daļas metodiķis)

Jurijs Andrejevs: “Mums šīs projekts ir ļoti svarīgs solis LFF analītiski-pētnieciskā darbā. Uzskatu, ka šīs darbs ir neatņemama sastāvdaļa kopējā Latvijas futbola attīstībā. Latvijas treneri vārēs izmantot analīzes datus savā treniņprocesā, un tas ir galvenais mērķis šajā darbā. Obligāti turpināsim strādāt šajā virzienā”.

Aleksandrs Jeļisejevs: par projektu “Uzskatu ka, paveiktais darbs būs interesants mūsu treneriem un klubu vadītajiem. Analīze un statistiskais raksturojums būs noderīgs tālākajā klubu darbā. Ceru, ka šis projekts attīstīsies arī tālāk, un atnesis labumu visam Latvijas futbolam”.

Aleksandrs Stradiņš par turnīru: “Gribētos redzēt vairāk kvalitātes no uzbrukuma grupas spēlētājiem – uzbrucējiem un pussargiem. Finālos nebija daudz individuāli spožu un izcilu spēlētāju, kā arī spēlētāju ar augstu spēles domāšanu. Priecē, ka treneri cenšas pareizi ‘’vadīt’’ spēli, paaugstinājās treneru aktivitāte spēles laikā”.

Kirils Buravcevs par analīzi: ‘’Es uzskatu, ka šī analīze būs interesanta mūsu treneriem un palīdzes veikt korekcijas sava darbā. Protams, radikālī nekas nemainīsies, bet treneri varēs paskatīties uz savu darbu no citas puses. Runājot par statistiku, manuprāt, skaitļi, pirmkārt ir informācija un tā ir noderīga’’.

 

Vārtu guvumu analīzi un analīzes protokolus var lejuplādēt šeit:

 Vārtu guvumu analīze futbolā 8:8

 Vārtu guvumu analīzes protokoli 8:8