Aprīlī un maijā Latvijas futbola Elites un jauniešu treneri un speciālisti piedalījās UEFA Study group Scheme izglītības programmas ietvaros rīkotajos semināros Edinburgā un Sofijā. Semināru tēma bija saistīta ar Elites un jauniešu futbolu (Elite Youth football).

Kopumā uz šiem semināriem devās 20 Latvijas futbola Elites un jauniešu treneri, tostarp Latvijas jauniešu izlašu galvenie treneri un asistenti, kā arī reģionu pārstāvji no Liepājas, Daugavpils, Ventspils, Tukuma, Jelgavā, kā arī „JFC Skonto” pārstāvji - kā kluba, kurš sagatavojis visvairāk Latvijas jauniešu izlašu spēlētājus. Kopumā katrā no šādiem UEFA rīkotajiem semināriem piedalās pārstāvji no četrām Eiropas nacionālajām federācijām.

Plašāk par notikušajiem UEFA Study Group semināriem sarunā ar LFF Preses daļu stāsta Sporta-tehniksās daļās vadītājs Jurijs Andrejevs:

„Pirmais seminārs laika posmā no 25. – 28.aprīlim risinājās Skotijā. Šajā seminārā tika pārstāvētās Skotijas (mājinieki), Polijas, Slovēnija un Latvijas futbola federācijas. Semināra dalībnieki pieredzes apmaiņā devās uz tādiem slaveniem Skotijas futbola klubiem kā „Hibernians” un „Hearts” (abi no Edinburgas), viesojās Glāzgovas reģionālajā futbola centrā, kā arī apmeklēja Skotijas Kausa izcīņas finālspēli U-19 vecuma jauniešu komandām, kas notika nacionālajā „Hamden Park” stadionā. 10 000 skatītaju klātbūtnē aizraujošā cīņā papildlaikā ar rezultātu 2:1 Glāzgovas „Celtic” pārspēja otra galvaspilsētas kluba „Rangers” jauno maiņu. Interesanti, ka spēles laikā stadions tika sadalīts divās „Celtic” un „Rangers” skatītājiem paredzētajās zonās, savukārt pati spēles organizācija notika augstākajā līmenī.

„Otrais seminārs notika Bulgārijā no 8.-12.maijam un tajā tika pārstāvētās Andoras, Maķedonijas, Bulgārijas un Latvijas federācijas. Semināra dalībnieki pirmajā dienā apmeklēja „Hristo Stoičkova” dibināto futbola akadēmiju, kas atrodas 70 km attālumā no Sofijas, savukārt otrajā dienā dalībnieki vēroja Sofijas kluba „Slavia” treniņus jauniešiem vecumā no 10 – 19 gadiem.

Kopumā šajos semināros katra nacionālā delegācija uzstājās ar prezentāciju par jaunatnes futbola attīstību savā valstī. Glāzgovā notika „JFC Skonto” kluba prezentācija, savukārt Sofijā – tika prezentēta jauniešu futbola attīstība Latvijā. Tā kā katra valsts uzstājās ar šādām prezentācijām, visiem semināra dalībniekiem iegūtā informācija par jaunatnes futbola attīstības programmām bija ļoti lietderīga.

Asociāciju pārstāvji detalizēti stāstīja par sekojošām lietām: jauniešu sacensību organizācija valstī, programma un stratēģija jauniešu futbola attīstībai Skotijā un Bulgārijā un kā šīs programmas tiek realizētas attiecīgajās valstīs, jauno talantu meklēšana un selekcijas jautājumi valstī.

Semināra dalībnieki ar interesi vēroja praktiskās nodarbības minētajos klubos, kā arī pārrunāja ar šo klubu treneriem un citiem dalībniekiem redzētā treniņprocesa detaļas un nianses,” par pieredzēto stāsta J.Andrejevs, atzīstot, ka karstas debates semināra apmeklējuma laikā Latvijas delegācijas dalībnieku vidū notika par jauniešu futbola attīstību mūsu valstī.

Tika apspriesti jautājumi par spēles noteikumu izmaiņām futbolā 8 pret 8 (no U-9 līdz U-12 vecumā), kā arī par nepieciešamību rīkot līdzīgu Kausa izcīņu starp Latvijas jauniešu klubiem, kurā vienuviet tiktu sapulcēti visi attiecīgo vecumu futbolisti, izspēlējot savstarpēju turnīru. Būtiski, ka visi UEFA Study group Scheme semināra dalībnieki nodos tālāk informāciju, pieredzi, kas iegūta šajā seminārā, savos klubos un attiecīgajos reģionos.

Nākamais UEFA Study group Scheme seminārs notiks no 23. – 26.maijam Katovicē, Polijā, uz kuru dosies Latvijas sieviešu futbola klubu treneri. Šī semināra tēma ir Elites sieviešu futbols (Elite woman football). Savukārt no 30.maija – 2.jūnijam Norvēgijas galvaspilsētā Oslo paredzētajā seminārā tēma bū treneru apmācības organizatoru izglītošana (coach education). Pēc J.Andrejeva teiktā, uz Norvēģiju tiks aicināti Latvijas reģionu sporta skolu organizatori un vadītāji, kuri iegūto pieredzi vēlāk nodos tālāk reģionos.

Vairāk informācijas par UEFA Study group Scheme apmācības programmu iespējams iegūt UEFA mājaslapā.