Latvijas U-21 izlase oktobrī pabeidza savu dalību 2025. gada UEFA Eiropas čempionāta kvalifikācijā. Sešu komandu konkurencē savā grupā Aleksandra Basova vadītā komanda ieguva 5. vietu, taču cikla gaitā atņemti punkti diviem no trim grupas līderiem, vienreiz apspēlēti turki un gandrīz līdz pašām beigām Latvija cīnījās par 4. vietu.
Lai gan sportiskie panākumi vienmēr un visās sacensībās ir gan patīkami, gan viens no mērķiem, jaunatnes izlašu specifika vienlaikus diktē arī citu virsuzdevumu - palīdzēt gatavot spēlētājus nacionālajai izlasei. Šī divu gadu cikla laikā trīs futbolisti paguva uzspēlēt gan U-21, gan nacionālajā izlasē, bet vēl divi U-21 vecuma izlases futbolisti saņēma uzaicinājumus uz Latvijas valstsvienību. Gandrīz puse komandas, kas jau iekļāvusies vai vēl tikai iekļaujas nacionālās izlases apritē - tas ir labs rādītājs.
"Šim kvalifikācijas ciklam sākām gatavoties 2022. gada septembrī, un tad mums izlasē bija vēl arī Eduards Dašķevičs. Viņš vispirms labi nospēlēja pret vienaudžiem no Polijas, pēc tam novembrī arī Baltijas kausā, kad uzvarējām gan Lietuvu, gan Igauniju. Tā ka es arī viņu vēl iekļautu to spēlētāju sarakstā, kas cikla ietvaros no U-21 izlases iekļāvies nacionālajā izlasē," norāda Latvijas U-21 izlases galvenais treneris Aleksandrs Basovs.
VAIRĀK PAR PUNKTU VIDĒJI SPĒLĒ
Šī ir pirmā reize kopš 2011. gada EČ kvalifikācijas (spēles notika 2009. un 2010. gadā), kad mūsu U-21 izlasei punktu tabulā ir vairāk nekā spēļu. Tas bija visu laiku veiksmīgākais Latvijas U-21 izlases kvalifikācijas cikls, kad mūsu jaunatnes izlases uzbrukuma smailē uguņoja Artjoms Rudņevs un Edgars Gauračs, kurš ar septiņiem vārtiem dalīja visa kvalifikācijas turnīra rezultatīvākā spēlētāja godu ar čehu Tomāšu Pekhārtu, aiz sevis atstājot, piemēram, armēni Henriku Mkhitarjanu. Tajā kvalifikācijas ciklā Latvija līdz šim pēdējoreiz grupā apsteidza vairāk kā vienu komandu - Fēru salas un Andoru. Turklāt tajā gadā Latvijai pietrūka tikai viena punkta, lai iegūtu 3. vietu. Pēdējās kārtas spēlē bija jāuzveic vienaudži no Moldovas, taču viņi noturēja sev derīgo neizšķirtu.
Kopš tā kvalifikācijas cikla Latvijai ne reizes nebija izdevies apsteigt grupā vairāk par vienu komandu un iekrāt vairāk punktu nekā spēļu.
Pēc zoles nāk krišana, un pēc veiksmīgā 2011. gada kvalifikācijas cikla sekoja visu laiku neveiksmīgākais Latvijas U-21 izlases cikls vēsturē - divi punkti astoņos mačos, vieni gūti vārti. Un kopš tā laika Latvijas U-21 izlasei punktu vienmēr bijis mazāk nekā spēļu. Šajā pēdējā ciklā beidzot izdevās lauzt šo ieilgušo tradīciju. Lai gan tāds nav pašmērķis Latvijas U-21 izlasei, tomēr mazs prieciņš gan.
"Vēlos izcelt, ka šī cikla ietvaros mums bija vienpadsmit nometņu. Nezinu, vai tā bijis kaut kad iepriekš U-21 izlasei. Bija piesātināts cikls, ar vienu un to pašu vecumu divreiz izcīnījām Baltijas kausu. Tādā ziņā tas ir unikāls gadījums, ka vieni un tie paši čaļi ne tikai uzvar Baltijas kausu, bet arī nosargā. Vienpadsmit punkti kvalifikācijas turnīra tabulā arī ir labs rezultāts. Jā, vietu izteiksmē palikām turpat, gribējās pakāpties vismaz pozīciju augstāk, bet punktu izteiksmē, uzskatu, šis bija cienījams un pozitīvi vērtējams rezultāts."
Līdz pat iepriekšpēdējai spēlei Latvija pretendēja uz 4. vietu grupā. Šīs pozīcijas liktenis izšķīrās spēlē pret turkiem, kuri pagājušajā gadā mājas spēlē tika uzveikti ar 2:1. Atbildes spēlē Turcijā gan piedzīvots zaudējums ar 0:3. Tomēr teorētisko izredžu zudums cīnīties par 4. vietu neietekmēja mūsu jauno futbolistu motivāciju cikla pēdējā spēlē pret Sanmarīno, viesos gūstot pārliecinošu uzvaru ar 3:0.
"Mūsu svarīgākais un prioritārākais uzdevums ir spēlētāju sagatavošana nacionālajai izlasei, lai viņi atbilstu tām prasībām un būtu konkurētspējīgi tur. Otrs uzdevums ir pēc līderu aiziešanas uz nacionālo izlasi "apviļāt" pieredzē, taktiskajā gatavībā un līderu lomās citus futbolistus, lai viņi turpinātu attīstīties. Skaidrs, ka iekšēji arī gribējām saglabāt intrigu tabulā par augstākām vietām līdz pēdējai spēlei. Taču rezultātu uz tablo vienmēr ir patīkamāk sasniegt ar labu, gudru sniegumu laukumā," komandas galvenais treneris Aleksandrs Basovs ieskicēja Latvijas U-21 izlases galvenos uzdevumus un mērķus.
"Cikla pēdējā nometnē oktobrī maksimālais uzdevums bija iegūt sešus punktus. Diemžēl jāatzīst, ka turki bija par mums nedaudz labāki. Lai gan mums bija labas iespējas gan panākt izlīdzinājumu pirmā puslaika beigās, gan otrā puslaika sākumā. Galu galā diemžēl zaudējām. Savukārt otrā spēle mums izvērtās ļoti laba - pēc dinamikas, pēc kustības pilnībā dominējām šajā spēlē, iesitām trīs vārtus, varējām iesist vēl vairāk, bet 3:0, trīs punkti un cikls pabeigts kopumā uz pozitīvas nots."
"Kuras bija mūsu izlasei labākās spēles šajā ciklā? Esmu par to domājis, bet vienu konkrēti grūti izcelt. Es nosauktu trīs spēles - 0:0 pret Itāliju, tā bija pirmā atbildīgā spēle. Uzvara pār Turciju 2:1, kā arī neizšķirts pret Īriju 2:2. Tur pret mums zaudētie punkti galu galā īriem izrādījās liktenīgie cīņā par iekļūšanu finālturnīrā."
Latvijas U-21 izlase vienmēr ir cieši saistīta ar nacionālās izlases uzdevumiem un mērķiem. Cikla gaitā notika treneru maiņa mūsu nacionālajā valstsvienībā, un tas nedaudz ietekmēja arī jauniešu izlašu gatavošanos. “Komunikācijas ziņā nekas nav mainījies – mums joprojām ir ciešas attiecības ar izlases treneri, tā tas ir bijis vienmēr, un tā tas ir arī tagad. Treneris ir ar savu ideju un filozofiju, kas ir tuva arī man. Piemēram, tā ir ātru un radošu spēlētāju meklēšana un attīstīšana centrālajā zonā, lai varam labāk veidot spēli pret pretinieka spiedienu. Un otrādi - lai mūsu presings būtu efektīvāks par pretinieka uzbrukumu sākuma fāzi. Tas ir ļoti svarīgi, mēs vēlamies uzlabot mūsu jaunatnes rezultātus šajos elementos. Ir arī mainījusies taktiskā shēma. Mums vienmēr ir jāmeklē "svaigas asinis", jāveicina iekšējā konkurence, jo tā noved pie kvalitātes paaugstināšanās."
"Mūsu nacionālā izlase ir mūsu futbola seja un galvenā afiša. Tās mērķiem un uzdevumiem pakārtoti arī U-21 izlases mērķi. Mums visās jauniešu izlasēs jāvairo spēlētāju pieredze starptautiskā līmenī, lai mūsu līderi būtu gatavi iekļauties izlasē. Bet tai pat laikā jārisina arī sportiskie uzdevumi un jāuzlabo savas pozīcijas U-21 izlašu rangā Eiropā."