Piektdien, 3. maijā, Nionā, Šveicē notika kvalifikācijas grupu izlozes nākamajien UEFA Eiropas čempionātiem U-17 un U-19 vecuma grupās. Jaunākajā grupā ir jauns kvalifikācijas formāts, kas nodrošinās vairāk starptautisku spēļu jaunajiem futbolistiem.

2024./2025. gada UEFA Eiropas U-17 čempionāta kvalifikācija

Kvalifikācijas stadijā būs divas kārtas. Pirmā kārta notiks 2024. gada rudenī, bet otrā kārta notiks 2025. gada pavasarī. Tāpat kā līdz šim, abas kārtas tiks aizvadītas mini turnīru formātā vienā valstī.

Pirmajā kārtā visas 54 izlases salozētas 14 grupās pa četrām vai trim komandām. Pēc pirmās kārtas 28 labākās izlases tiks kvalifikācijas otrās kārtas A līgā, bet pārējās 26 izlases otrajā kārtā sacentīsies ar sev līdzvērtīgiem pretiniekiem B līgā. Plašāk par jauno kvalifikācijas formātu var lasīt šeit.

Ņemot vērā pēdējo četru U-17 izlašu ciklu rezultātus, visas 54 UEFA valstsvienības pirms izlozes tika izsētas četros grozos. Pirmajā grozā bija kontinenta spēcīgākās komandas, ceturtajā - vājākās. Latvijas izlase piecu gadu griezumā nopelnījusi vietu trešajā grozā līdzās tādām komandām, kā Somija, Baltkrievija, Velsa, Rumānija, Gruzija, Bulgārija, Kipra, Ziemeļīrija, Melnkalne, Luksemburga, Kosova, Albānija un Ziemeļmaķedonija.

Izlozē noskaidrojās, ka Andreja Gluščuka vadītā Latvijas U-17 izlase kvalifikācijas pirmajā kārtā samēros spēkus ar Angliju, Zviedriju un Maltu. Šīs grupas divu pirmo vietu ieguvējas otrajā kārtā kvalificēsies A līgai, bet pārējās komandas 2025. gada pavasarī spēlēs B līgā.

2024./2025. gada UEFA Eiropas U-19 čempionāta kvalifikācija

Arī U-19 Eiropas čempionātā kvalifikācijas stadijā būs divas kārtas. Vispirms 52 Eiropas izlases rudenī aizvadīs kvalifikācijas kārtu, un 27 labākās izlases kvalificēsies Elites kārtai, kas notiks nākamā gada pavasarī. Kvalifikācijas kārtā katras grupas pirmo divu vietu ieguvējas, kā arī labākā 3. vietu ieguvēja kvalificēsies Elites kārtai.

Latvijas U-19 izlase pēdējo četru kvalifikācijas turnīru kopsummā bijusi 27. sekmīgākā izlase Eiropā, tāpēc šajā izlozē bija izsēta prestižajā otrajā grozā, tiekot pie diviem nomināli vājākiem pretiniekiem grupā.

Izloze lēma, ka Viktora Dobrecova vadītā komanda šoruden par ceļazīmēm uz Elites kārtu cīnīsies ar Slovākiju, Ziemeļmaķedoniju un Luksemburgu.

-----

Atgādnām, ka 2026./2027. gada Eiropas U-17 čempionāta finālturnīrs notiks Latvijā, un mūsu jaunieši, kuri dzimuši 2010. gadā un vēlāk, debitēs kontinenta labāko jauniešu finālturnīros.