Šonedēļ par Latvijas nacionālās futbola izlases galveno treneri kļuva itāļu speciālists Paolo Nikolato. Kāds saka, ka ne plašām masām zināms, citu bažīgu dara fakts, ka Paolo angliski nerunājot tik brīvi, kā dzimtajā mēlē. Tomēr pirmais iespaids jau sāk iegūt skaidrākas aprises.

Vēl pagājušā gada vasarā Paolo bija Itālijas U-21 izlases galvenais treneris. Pēc finālturnīra viņam beidzās līgums. Par amata pamešanu Paolo rakstīja savā Instagram kontā. Starp citu, viņš ir pirmais Latvijas izlases treneris ar profilu šajā sociālajā tīklā. Tiesa, tur viņa konts ir privāts, bet itāļu medijiem bija pieeja viņa profila saturam.

"Šķiršanās allaž ir ļoti sarežģītas, man ir milzu grūtības izteikt vārdos savas sajūtas, lai gan, ticiet man, es ļoti labprāt būtu gribējis to varēt. Tieši tāpēc es paļaujos uz rakstīšanu, kas, iespējams, manam raksturam ir vairāk piemērota," savā Instagram profilā rakstīja Paolo Nikolato. Rakstīja itāliski. Tātad - arī savā dzimtajā mēlē viņš precīzāk izsakās rakstiskā, ne mutiskā formā. Par angļu valodu - spriedīsim vēlāk.

Itālijas futbolā ir sava treneru skola, saukta par Coverciano. Tā ir leģendāra futbola "universitāte", kas tapa vairākus gadu desmitus pirms visiem UEFA treneru kursiem. Un Nikolato šajā "futbola universitātē"... pasniedz futbola trenēšanas mākslu jaunajiem speciālistiem. "Kurš katrs Itālijas U-21 izlasē pie darba netiek, tur pielaiž tikai tos, kuri ir ar zināšanām un idejām sevi pierādījuši," novelk Latvijas futbola leģenda Marians Pahars. Lai nu ko, bet mūsu valstsvienības jaunā trenera intelektuālo kapacitāti viņš neapšauba nemaz. Ir skaidrs, ka cilvēks zina un prot savu lietu.


Paolo Nikolato (pirmais no labās), vadot Itālijas U-21 izlasi.

Sadzīvē viņš ir viegli pamanāms. Slaids, gara auguma, smalki ģērbies. Viņam ir novērotāja daba. Viņš nerunā daudz un tukšu, bet tikai par lietu. Uz jautājumiem atbild pēc būtības. Kad nerunā, tad visu laiku uzmanīgi vēro, vērtē un it kā uzsūktu informāciju. Rakstīšana kā domāšanas process ir liekvārdības atmešana un pareizo akcentu salikšana. Un šajā jomā Paolo tiktāl atstāj eksperta iespaidu.

"Mēs spēlējam līdzjutējiem"

Pretēji ierastajiem stereotipiem par dienvidniekiem, Nikolato kungs diez vai ir mūsu izpratnē tradicionāli runīgais un atvērtais itālis. Pieļauju, ka uz vidējā itālieša fona viņš ir visnotaļ introverts vai "latvietis". Dzimis Lonigo, mazpilsētā starp Veronu un Venēciju, bērnībā fanojis par Turīnas "Juventus". Tagad gan vairāk baudas gūst no Milānas "Inter" snieguma.

"Man tas ir supersvarīgi - komunicēt ar visiem iesaistītajiem. Komunikācija ar medijiem man nav maizes garoza. Es to daru bez sakostiem zobiem. Tas patiešām ir svarīgi visu viņiem izskaidrot. Bet galu galā visam pāri stāv ideja, ka mēs spēlējam tieši līdzjutējiem, nevis tikai paši sev," sarunā bez tulka klātesamības saka Latvijas izlases galvenais treneris. Angļu valodā, ja kādam ir jautājumi par to.

Mediju dienas izlases nometņu laikā? Protams! Pēkšņi ierosinātas intervijas? Nekādu problēmu! "Tas ir mūsu pienākums," savu pozīciju paskaidro treneris.


Paolo Nikolato darbībā ar bumbu Itālijas U-21 izlases nometnes laikā.

Taču sarunu laikā Latvijas izlases jauno treneri šobrīd visvairāk interesē ne jau atbildes un jautājumi, bet jebkura papildus informācija, ko viņš vēl turpina apgūt. Kad jautā par, viņaprāt, labāko Latvijas futbolistu, viņš atbild bez minstināšanās. "Es viņā redzu acīmredzamu meistarību. Bet futbolā ar to vien ir par maz," treneris piebilst, liekot noprast, ka cer no šī futbolista "izspiest" vēl vairāk, redzot viņa darbībās vēl vairāk potenciāla. Viņš zina izlases līderus pēc vārdiem, uzvārdiem, klubiem. Zina viņu vēsturi. Bet kolīdz sarunā neviļus parādās kāds viņam mazāk zināms uzvārds, tā uzreiz seko papildjautājumi. Šobrīd treneris ir "informatīvā sūkļa" stadijā, mēģinot uzsūkt pēc iespējas vairāk informācijas, viedokļu, pieredzes. Secinājumus veidos pēc tam patstāvīgi.

"Vai plānojat spēlēt ar trim centra aizsargiem?" jautāju tieši, labi zinot, ka karjeras laikā viņš visbiežāk darījis tieši tā. Seko ilgs pārdomu brīdis, minstināšanās un: "Es to vēl neesmu izdomājis. Man, protams, ir ideja, kā varētu spēlēt, bet nekas vēl nav galēji, jo man jāsaprot, kā izveidot vislabāko vienpadsmitnieku, kā atrast visiem labākajiem spēlētājiem vislabāko kombināciju."

Kāds ir viņa ideālais uzbrucēju duets? "Tas lielā mērā atkarīgs arī no pretinieka. Tieši uzbrucēju virknējums ir pielāgojams katram pretiniekam specifiski. Bet idejiski - es gribu, lai ap uzbrucēju pulcētos iespējami vairāk labu spēlētāju."

Īsāk sakot - šobrīd Nikolato azotē skaidru atbilžu nav daudz. Viņam ir vēlme turpināt iepazīt Latvijas futbolu, spēlētājus, izveidot spēcīgu kolektīvu, apgūt šo to latviski, uzlabot angļu valodas runas prasmes. Viņš jau diezgan labi orientējas Latvijas izlases trumpjos un problēmās, zina vairumu spēlētāju, bet tādas lietas, kā raksturi, personības, mentalitāte - tas viss vēl tiek kāri uzsūkts un apsmadzeņots.

Šobrīd mums kā futbola sabiedrībai jādod laiks trenerim, jādod uzticība un atbalsts. Vairāk atbilžu, ideju, priekšlikumu viņam būs tuvāk izlases pirmajai nometnei, kas, starp citu, vairs nav aiz kalniem un gaidāma jau nākammēnes.