Eiropas Futbola asociāciju savienība (UEFA) paziņojusi par jaunu izspēles sistēmu nacionālo sieviešu izlašu turnīriem, kas stāsies spēkā jau 2023. gada pavasarī, uzsākot atlasi dalībai 2025. gada Eiropas čempionāta finālturnīrā. Līdzīga sistēma tiks izmantota arī atlasē uz 2027. gada Pasaules kausa finālturnīru.

Līdzšinējo kārtību aizstās divi savstarpēji saistīti posmi – Nāciju līga un Eiropas čempionāta kvalifikācija. Katrā no tiem valstis būs sadalītas A, B un C līgās, aizvadot mājas un izbraukuma spēles savu grupu ietvaros. Balstoties uz pašreizējo UEFA nacionālo izlašu rangu, Latvijas izlase jauno izspēles formātu uzsāks C līgā.

UEFA NĀCIJU LĪGAS POSMS:

2023. gada rudens – 2024. gada pavasaris

C līgā 19 izlases tiks salozētas četrās grupās ar četrām komandām un vienā grupā ar trim komandām, aizvadot divu apļu turnīru. Katras apakšgrupas uzvarētāja iegūs tiesības Eiropas čempionāta kvalifikācijas posmā spēkoties B līgā, bet trīs labākās no otro pozīciju ieguvējām par šādu iespēju piedalīsies "Play-off" spēlēs.

Četras labākās A līgas komandas kvalificēsies Nāciju līgas finālturnīram, sadalot ne tikai titulu, bet arī divas ceļazīmes uz 2024. gada olimpiskajām spēlēm.

UEFA EIROPAS ČEMPIONĀTA KVALIFIKĀCIJAS POSMS:

2024. gada pavasaris – 2024. gada rudens

Komandas turnīru uzsāk savā attiecīgajā līgā, pamatojoties uz saviem rezultātiem Nāciju līgas posmā. Izlases pēc identiska principa tiek salozētas apakšgrupās, aizvadot divu apļu turnīru. Šajā posmā komandas sacenšas par kvalificēšanos Eiropas čempionāta/Pasaules kausa finālturnīram, kā arī par pēc iespējas augstāku vietu līgu rangā nākamajam atlases ciklam.

Eiropas čempionāta finālturnīram kvalificēsies A līgas četru apakšgrupu pirmo divu vietu ieguvējas. Attiecīgā finālturnīra mājinieces piedalās abos posmos, bet iegūst garantētu vietu finālturnīrā.

Pārējās ceļazīmes uz finālturnīru tiks sadalītas divās "Play-off" kārtās, kurās piedalīsies A līgas apakšgrupu trešo un ceturto vietu ieguvējas, B līgas apakšgrupu pirmo trīs vietu ieguvējas, kā arī C līgas piecu apakšgrupu uzvarētājas un trīs labākās no otro pozīciju ieguvējām. Pirmajā "Play-off" kārtā A līgas komandas tiksies ar C līgas komandām, bet B līgas komandas tiksies savā starpā, uzvarētāju noskaidrojot divu maču summā. Otrās "Play-off" kārtas pāru uzvarētājas iegūs ceļazīmes uz finālturnīru.

Eiropas čempionāta kvalifikācijas posmam noslēdzoties, tiks noteikts arī komandu sadalījums pa līgām nākamajam atlases ciklam. Detalizētāka informācija pieejama ŠEIT.

Izmaiņas izspēles sistēmā izstrādātas ar mērķi palielināt sportiski nozīmīgu spēļu īpatsvaru, dodot komandām iespēju gan spēkoties ar sava līmeņa pretiniecēm, gan tiekties uz augstāku konkurenci. Vienlaikus tam visām dalībniecēm tiek sniegta iespēja kvalificēties finālturnīram.