Jūnijā Latvijas futbola izlase sāks UEFA Nāciju līgas 2022./2023. gada sezonu. Šis salīdzinoši jaunais turnīrs notiks tikai trešo reizi, un, tā kā tas ievērojami atšķiras no izlašu futbola tradicionālajiem kvalifikācijas cikliem, ir vērts atgādināt sacensību nianses un atsaukt atmiņā, kā mūsu valstsvienībai tur sekmējies līdz šim.

Atšķirībā no Eiropas čempionāta un Pasaules kausa kvalifikācijas, kur visu līmeņu komandas sacenšas viena pret otru, UEFA Nāciju līga piedāvā pavisam citus izaicinājumus – sacenšanos ar sev spēkos līdzvērtīgiem pretiniekiem. Visas 55 UEFA dalībvalstis sadalītas četros spēka līmeņos, balstoties iepriekšējo gadu rezultātos. A, B un C līgās spēlē pa 16 komandām, bet D līgā ir septiņas komandas. Nomināli spēcīgākās kontinenta komandas spēlē A līgā, taču komandu atrašanās kādā no līmeņiem ir saistīta ar divus gadus seniem mačiem. Pat labi vai slikti aizvadīts pagājušais gads neietekmēja komandu atrašanos UEFA Nāciju līgas konkrētā līmenī.

UEFA NĀCIJU LĪGAS IZSPĒLES KĀRTĪBA:

 • Piedalās 55 UEFA dalībvalstis;
 • Visas komandas sadalītas četros līmeņos – A līgā spēlē spēcīgākās komandas, D līgā spēlē tās valstsvienības, kuras pēc iepriekšējās Nāciju līgas sezonas bija zemākās vietās turnīrā;
 • Katrā grupā ir pa četrām komandām. Vienīgais izņēmums ir D2 grupa (Malta, Igaunija, Sanmarīno). Izlases aizvadīs divu apļu turnīru, tiekoties ar katru pretinieku pa vienai reizei savā un pretinieku laukumā.
 • Četras no grupu stadijas sešām spēlēm tiks aizvadītas jūnijā, vēl divas – šī gada septembrī;
 • Grupas uzvarētājs nākamajā sezonā spēlēs augstākā līgā, savukārt pēdējo vietu īpašnieces pārcelsies uz zemāku līgu;
 • Izņēmums ir C un D līga, jo C līgā būs četras pēdējo vietu īpašnieces, savukārt D līgā būs tikai divu grupu uzvarētāji. Tāpēc vietu sadalījums par C un D līgu notiks īpašās pārspēlēs 2023. gada martā. Četras pēdējo vietu īpašnieces C līgā savā starpā izspēlēs divas vietas C līgā;
 • Četras A grupu uzvarētājas kvalificēsies UEFA Nāciju līgas finālturnīram 2023. gada jūnijā;
 • Turnīra pirmajā sezonā sacensību ietvaros tika sadalītas arī dažas ceļazīmes uz 2020. gada Eiropas čempionāta finālturnīru, turklāt vienai D līgas pārstāvei bija garantēta iespēja kvalificēties lielajai futbola ballei (to ieguva Ziemeļmaķedonija). Otrajā Nāciju līgas sezonā šādas ceļazīmes netika dalītas, savukārt par gaidāmo Nāciju līgas sezonu šāda lēmuma vēl nav. UEFA iepriekš paudusi gatavību apstiprināt Euro 2024 kvalifikācijas nosacījumus līdz šī gada jūnijam, tas ir – tuvākajās nedēļās.

Kā zināms, Latvijas izlase šogad spēlēs D līgā grupā ar Moldovu, Lihtenšteinu un Andoru. Daiņa Kazakeviča vadītā komanda cer ar trešo piegājienu uzvarēt D līgas grupā un pakāpties uz C līgu, kur šosezon spēlēs tādas izlases kā Turcija, Grieķija, Ziemeļīrija, Bulgārija, Ziemeļmaķedonija, Slovākija.

Kopš 2016. gada Eiropas čempionāta finālturnīrā piedalās pa 24 valstsvienībām. Daudzviet līdzjutēji un mediji diskutē, ka, iespējams, tas ir pārāk liels skaits komandu un ka finālturnīrā ir pārāk daudz "vāju" komandu. Lai gan Ziemeļmaķedonija finālturnīru debijā piedzīvoja trīs zaudējumus trīs mačos, it kā apstiprinot šo tēzi, tieši ziemeļmaķedonieši aizlika kāju Eiropas čempioniem itāļiem ceļā uz šī gada Pasaules kausu. Ej nu pasaki, ka tādas komandas nav spējīgas konkurēt ar lielvalstīm! Tiesa, toreiz Ziemeļmaķedonija spēlēja 16 komandu D līgā. Šobrīd D līgā ir tikai septiņas komandas.

LATVIJAS IZLASES VĒSTURE UEFA NĀCIJU LĪGĀ:

Turnīra pirmā sezona notika 2018. gada rudenī. Latvijas izlase no otrā groza tika ielozēta grupā ar Gruziju (1. grozs), Kazahstānu (3.) un Andoru (4.). Sešos mačos tika gūti divi vārti, kas ļāva nopelnīt četrus punktus un ierindoties 3. vietā grupas tabulā.


Artūrs Karašausks (att. pa kreisi) - Latvijas izlases pirmo vārtu autors UEFA Nāciju līgā.

Divus gadus vēlāk rezultāts līdzīgs - 3. vieta grupā ar Fēru salām, Maltu un Andoru. Tikai punktu un gūto vārtu izteiksmē otrais piegājiens Nāciju līgā bija labāks, bet jāņem vērā, ka arī pretinieku sastāvs toreiz bija cits.

Nāciju līgas sezona S U N Z VS P V Galv. treneris
2018-2019 6 0 4 2 2-6 4 3. Miksu Pātelainens
2020-2021 6 1 4 1 8-4 7 3. Dainis Kazakevičs

Lai gan līdzjutēju un mediju pārstāvju acīs UEFA Nāciju D līgas turnīrs var šķist kā viegls uzdevums mūsu valstsvienībai, fakti liecina par pretējo – 12 mačos ir tikai viena uzvara, un tā pati izcīnīta tikai 12. spēlē turnīrā, kad no tabulas viedokļa vairs neko neizšķirošā mačā viesos ar 5:0 sagrauta Andora.

Andora, Andora, Andora... vislielākās vilšanās pēdējos sešos gados Latvijas futbola sakarā laikam saistītas tieši ar mačiem pret šo komandu. Divas reizes spēlēts UEFA Nāciju līgā, divreiz turnīrs sākts ar spēli mājās pret Andoru, divreiz piedzīvota vilšanās 0:0. Un šogad, UEFA Nāciju līgas trešajā sezonā, jau atkal pirmā spēle ir mājās pret Andoru. Arī izbraukumā pret šo komandu spēlēts 0:0. Šis ir pēdējos gados ļoti labi iepazīts pretinieks, un savstarpējo spēļu vēsture ieguvusi tik īpašu statusu, ka par līdzšinējiem mačiem prasās parunāt atsevišķi, ko arī izdarīsim nedaudz vēlāk.

Jāpiebilst, ka pavisam kopumā ir 13 izlases, pret kurām Latvijas izlasei ir pozitīva bilance (vairāk par 50% no iespējamajiem punktiem), un to pulkā ir visas trīs Latvijas izlases pretinieces šajā gadā. Ar Andoru mūsu izlasei bilance ir 6-3-0 (uzvaras, neizšķirti, zaudējumi), ar Moldovu 2-0-1, bet ar Lihtenšteinu 7-1-1.

PIRMS GAIDĀMĀ KVALIFIKĀCIJAS CIKLA

Kā Latvijas izlasei veiksies mājās pret Andoru trešajā piegājienā, uzzināsim jau drīz, bet te būs daži iemesli, kāpēc šoreiz spēli gaidīt ar lielāku optimisma devu:

 • Daiņa Kazakeviča vadībā ir aizvadīti jau divi pilni gadi, nostabilizēts spēlētāju kodols, nostiprinātas savstarpējās saiknes un sadarbības, pieslīpēts komandas spēles stils. Pirms diviem gadiem neviena no šiem faktoriem nebija.
 • Pagājušajā gadā komanda guva daudz pozitīvu emociju ar sniegumu laukumā un rezultātiem - to pulkā bija gan neizšķirti pret spēcīgiem pretiniekiem izbraukumā, gan uzvaras pār nomināli vājāko pretinieku Gibraltāru. Ir iegūta pārliecība par saviem spēkiem, ir izveidota komanda, kas nepadodas un nesalūst pat pēc nonākšanas iedzinējos.
 • Teju visi mūsu labākie spēlētāji šobrīd ir ierindā, veseli un lielākoties arī ar labu spēļu praksi.
 • Mūsu uzbrūkošā bloka spēlētāji sezonas beigās priecē ar rezultativitāti. Roberts Uldriķis spēcīgajā Nīderlandes čempionātā šosezon guvis septiņus vārtus, Vladislavs Gutkovskis spēlē ļoti svarīgu lomu Polijas klubu futbola flagmanī "Rakow", Raimonds Krollis ir "Valmiera FC" līderis, Jānis Ikaunieks sit vārtus, asistē un veido iespējas partneriem Somijā un viņa vecākais brālis Dāvis Ikaunieks atguvis spēles laiku un vārtu ožu Čehijas augstākajā līgā. Uzbrukumā ir daudz labu opciju! Un reizēs, kad Latvijai bija vilšanās pret Andoru, tieši uzbrukumā pietrūka jaudas.